Kromě materiální a fyzické pomoci je v tornádem poničených místech potřeba i pomoc psychologická

6. červenec 2021

Poradit, uklidnit a někdy jen vyslechnout. I to je velmi důležitou součástí práce policistů, hasičů a záchranářů, kteří lidem ve vesnicích na jižní Moravě zasažených tornádem dávají i psychologickou pomoc. Takzvaných interventů jsou teď na Břeclavsku a Hodonínsku v terénu desítky. A několik jich je i z Královéhradeckého kraje.

Čtěte také

„Právě jsem se vrátila, byla jsem teď u paní, budeme na ni trochu dohlížet," policejní psycholožka Lenka Vlášková řeší s kolegyní na stanoviště u kulturního domu v Mikulčicích to, ke komu dalšímu na pomoc se vydá.

Působí v Královéhradeckém kraji a je tak důkazem toho, že se sem sjeli nejen psychologové, ale i takzvaní interventi z celé naší země.
„To slovo intervent zní trochu cize, ale spočívá to ve vlídném rozhovoru s těmi lidmi. A nabídce toho, co potřebují. Někdy mají potřebu svůj příběh povyprávět. Jak se vše přihodilo, co dělali a jak je to zasáhlo. Co je pro ně v tuto chvíli nejtěžší."

Policejní psychologové a interventi v Mikulčicích

I takové zdánlivé maličkosti ale dokáží lidem, kteří třeba přišli o střechu nad hlavou a nebo mají dům velmi poničený, pomoci.
„Reakce každého člověka je individuální. U každého to probíhá jinak. Samozřejmě opadne onen prvotní šok, teď se toho tady děje spoustu. A každý to pak bude vnímat i v nějakém časovém horizontu jinak."

„Mohou se u těch lidí i otevřít nějaká traumata."

Čtěte také

V Mikulčicích se lidé dávají s psychology do řeči i jen tak nahodile na ulici. Jako teď například paní Anežka.
„Po psychické stránce jsem pořád v pohodě. Hlavně ať nám neprší. Máme tam třicet lidí, pokrýváme krytinu na sklad vína, který nám tornádo odneslo."

A co říká tomu, že kromě materiální a fyzické pomoci je tu k dispozici i pomoc psychologická?
„Je to dobře. Opravdu jsou tu domácnosti, které to nutně potřebují. Hlavně ti, co nemají vůbec střechu nad hlavou."

Přímo policejní psychologové pak nabízí pomoc i kolegům, kteří tornádem zasažené obce ve dne v noci hlídají.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.