Krkonoše se připravují na jarní prázdniny. Velká sháňka je po instruktorech v lyžařských školách

29. leden 2024 20:11

Do hor přijíždí v zimě stále více lidí, kteří chtějí využít služeb profesionálních instruktorů lyžování. Po těch je v Krkonoších stále větší sháňka. První turnusy jarních prázdnin začínají o víkendu a zájem o lyžařské školy začíná převyšovat kapacitu. Lyžařský instruktor se stává nedostatkovou profesí. To zjistila reportérka Kateřina Kohoutová.

Lyžařské školy instruktory opravdu neustále shánějí. Protože teď mají před sebou skutečně náročné období, kdy bude na horách instruktorů zapotřebí hodně.

Čtěte také

Vedoucí jedné lyžařské školy ve Špindlerově Mlýně mi řekl, že zatímco v současné době, tedy v průběhu ledna, mají v terénu zhruba 25 instruktorů, tak od začátku jarních prázdnin jich budou potřebovat asi jednou tolik. A opravdu je shání kde se dá. Ta sháňka začíná už v létě, pokračuje na podzim a trvá stále.

Instruktory shánějí přes úřady práce, sociální sítě nebo pracovní agentury i školy. Nabízejí také nejrůznější benefity, ať už v podobě skipasů, funkčního oblečení, slev na stravování nebo na sportovní aktivity. Jak je ale vidět, tak těch lákadel pro potencionální učitele lyžování je stále málo.

Práci instruktora nemůže dělat kdokoli. Co vše musí zájemce ovládat?
Rozhodně tato práce není pro každého. Případní zájemci musí umět velmi dobře lyžovat, musí mít také licenci od Asociace profesionálních učitelů lyžování, to je jakýsi základ. Dále také, vzhledem k tomu, že jsme v Krkonoších, musí ovládat cizí jazyky. Protože sem přijíždí spousta Němců, Holanďanů či Dánů. Takže na místě je minimálně znalost angličtiny či němčiny. A v neposlední řadě také polština.

Čtěte také

Je také důležité, aby instruktoři měli kladný vztah k dětem, protože to bývají hlavní zákazníci kurzů. Tráví s nimi dlouhé hodiny každý den, tak je zapotřebí, aby s nimi vycházeli.

Dřív lákala práce instruktorů hlavně studenty. Ti už se ale na hory příliš nehrnou. Kdo tedy pracuje nejčastěji jako instruktor lyžování?
Co jsem měla možnost se setkat s některými instruktory, tak jednou z takových skupin jsou kmenoví zaměstnanci. kteří už mají zkušenosti a když jim skončí celoroční práce, tak se dá říci, že se v uvozovkách přestěhují na tři nebo čtyři měsíce do Krkonoš, kde stráví zimu v roli učitelů lyžování.

Spustit audio

Související