Křečové žíly trápí muže i ženy. Pro léčbu je moc důležité rozlišení primárních a sekundárních varixů

21. květen 2025

Do naší rozhlasové poradny přijel MUDr. Pavel Kořínek z cévní poradny Oblastní nemocnice v Trutnově. Jako téma jsme zvolili křečové žíly, což je častý problém, který vyžaduje řešení. Křečové žíly trápí muže i ženy, jedná se o dědičný problém, v určité fázi i estetický, protože křečové žily jsou hodně vidět.

Křečovými žilami neproudí krev tak, jak by měla. Co je tam špatně?
V zásadě se dají křečové žily rozdělit do dvou velkých skupin. Ta první je daleko častější, jsou to tzv. primární varixy a ty jsou založeny na poruše syntézy či tvorby kolagenu v žilní stěně. Druhou skupinou jsou pak získané neboli sekundární varixy, které vznikají následkem neprůchodnosti, zejména hlubokého žilního systému.

Nepřijde mi, že by se v praxi projevilo tvrzení, že ženy mají křečové žíly častěji než muži. Ale ženám to zkrátka daleko víc vadí.
MUDr. Pavel Kořínek, cévní poradna Oblastní nemocnice v Trutnově

Takovým modelovým příkladem těch druhotných sekundárních varixů je hluboká žilní trombóza, protože až 85 procent krve v žilách dolní končetiny se drénuje právě hlubokým žilním systémem. Tedy když je tam obstrukce v onom systému, tak si tělo najde jinou možnost odtoku z dolní končetiny a právě tím se tvoří ony sekundární varixy.

Čtěte také

To rozlišení je důležité pro případnou léčbu. Protože primární varixy se objevují už i v poměrně časném věku, viděl jsem je například u třináctiletého hocha, vznikají poměrně často a lze je ošetřovat různými způsoby.

Zatímco u těch sekundárních či druhotných varixů by se mělo výrazně zvážit, zda nějak intervenovat. Protože by se mohl výrazně zhoršit odtok krve z dolní končetiny a následkem by mohly být třeba rozsáhlé, dlouhodobé a úporné otoky té končetiny.

Mluvil jste o chlapci, ale obecně se říká, že u žen bývá problém s křečovými žilami častější.
Nepřijde mi, že by se v praxi nějak projevilo tvrzení, že ženy mají křečové žíly mnohem častěji než muži. Ale ženám to zkrátka daleko víc vadí.

Tlačí to a bolí, ne nadarmo se tomu i říká křečové žíly, protože občas mají lidé i křeče v dolní končetině.
MUDr. Pavel Kořínek, cévní poradna Oblastní nemocnice v Trutnově

Jak nás mohou křečové žíly ohrozit na zdraví, pokud bychom je vůbec neřešili?
Když se objeví ony varikozity, tak vzniká porucha odtoku krve z dolní končetiny. Protože v těch žilkách jsou takové drobné chlopně, které způsobují, že se krev nevrací zpátky a při chůzi, při zapínání svalů v dolní končetině se posunuje stále výš a výš. Když přestanete chodit, tak se ony chlopně zastaví a krev pořád postupuje směrem k tělu.

Čtěte také

Zatímco když jsou žíly rozšířené, hodně dilatované, pokroucené, tak ty chlopně nefungují a krev v žilách v podstatě pořád stojí a špatně se dostává směrem k tělu. Takže kolem kotníků pak můžeme detekovat tzv. výraznou žilní hypertenzi, vysoký žilní tlak.

Když se to dlouhodobě neřeší a ty varikozity jsou opravdu rozsáhlé, tak hrozí výsev takových drobných hnědavých teček, které se postupně mohou slít až do velkého hnědočerného zabarvení a hlavně se výrazně zhoršuje výživa kůže. Pak i drobné škrábnutí nebo kousnutí komárem nebo nějaká odřenina může způsobit, že se to celé rozpadne, kožní kryt se neudrží integrovaný a objeví se to, čemu se říká vřed.

Který se potom často špatně léčí.
To je bohužel proces výrazně dlouhodobý. Tedy je potřeba, aby se pacient pokud možno do tohoto stadia nedostal.

Čtěte také

Lidé si často stěžují na pocity unavených či těžkých nohou. Jde to nějak zmírnit?
To je dlouhodobý důsledek žilní hypertenze, že krev špatně odtéká a lidé si pak stěžují zejména na večerní otoky nohou, které bývají různě velké intenzity. Ráno otoky mizí, ale večer jsou většinou výraznější. Jednak to tlačí a bolí, ne nadarmo se tomu i říká křečové žíly, že občas mají lidé i křeče v dolní končetině.

Dá se tomu předcházet zcela určitě nějakou polohovou terapií. Aspoň když přijdou lidé domů, tak se doporučuje lehnout si na podlahu a opřít si nohy o stěnu. Nebo si je dát na židli nebo i na stůl. Tím se otok a žilní hypertenze výrazným způsobem zmírní.

A samozřejmě zlatým standardem je pořád kompresivní terapie. Ale pardon, jestliže už lidé mají takové obtíže a křečové žíly, tak si myslím, že by stálo za to navštívit lékaře, zkonzultovat s ním svůj problém, jestli by se ten nález už neměl odborně řešit.

Pavel Kořínek ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu o problematice křečových žil s MUDr. Pavlem Kořínkem z cévní poradny Oblastní nemocnice v Trutnově si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat