Krásných míst, kde se dostanete do zvláštní nálady, je v Ratibořicích plno, říká kastelán Ivan Češka
Pozveme vás na státní zámek do Ratibořic a do historických objektů v Babiččině údolí na Náchodsku, kde už začala letošní turistická sezóna. Památka ve správě Národního památkového ústavu bude letos lákat především na akce související s výročím 170 let od prvního vydání románu Babička spisovatelky Boženy Němcové.
Ivan Češka, kastelán ratibořického zámku, je naším hostem. Jak dlouho správcujete v Ratibořicích? Protože já, co mi paměť sahá, si nepamatuji nikoho jiného.
Kastelánuji v Ratibořicích letos už sedmnáctým rokem. Ale s Ratibořicemi a s Babiččiným údolím jsem spojen už 44 roků. Tenkrát jsem tam začínal jako sezónní průvodce. Vybral jsem si to a je to srdeční záležitost.
Říkám, že my kasteláni jsme placeni za to, aby se nic neměnilo. Ale je zapotřebí neustále investovat do rozumné údržby objektů.
Ivan Češka, kastelán státního zámku v Ratibořicích
Jak se za ty roky proměnilo tohle kouzelné místo?
Něco se určitě zejména v detailu proměnilo, ale trošku mi nahráváte, protože já s oblibou odpovídám žurnalistům, že my kasteláni jsme placeni za to, aby se nic neměnilo. Protože jsme památková péče a máme to prostředí uchovávat v setrvalém stavu. Což je ovšem někdy pořádná fuška. Říkám to samozřejmě nadneseně, protože je zapotřebí neustále rozumně investovat do rozumné údržby těch objektů, aby byly v dobré kondici a sloužily veřejnosti.
Čtěte také
To se daří u vás v Ratibořicích. Co velká podzimní voda? Jste u řeky, zasáhly povodně ratibořické Babiččino údolí a zámek?
Údolí bylo zasaženo, dalo by se říci, obvyklým způsobem, takže nic nás zásadním způsobem nepřekvapilo. Jen se vždy člověk nedokáže vyrovnat s bezmocností vůči tomu vodnímu živlu. Provedete různá opatření, která ale mají svou mez a pak už jen sledujete, co voda napáchá. Problémem loňské zářijové povodně bylo, že poškodila zásadním způsobem Viktorčin splav, který nám vzdouvá vodu pro mlýnský náhon, abychom mohli provozovat a návštěvníkům předvádět jak Rudrův mlýn, tak i vodní mandl. Bohužel k tomu vzdouvání vody teď nedochází, takže je v náhonu málo vody a obávám se, že v létě, až budou sušší dny, bude náhon téměř bez vody. To znamená, že návštěvníkům nebudeme moci v objektech mlýna a mandlu předvádět činnost. Nebude klapat kolo mlýna. Pokud se se splavem něco neprovede, tak bohužel bude trpět i vodní fauna a flora v náhonu.
170. výročí od prvního vydání knihy Babička se věnujeme celou letošní návštěvnickou sezónu. Vyšla i kniha Babiččina moudra.
Ivan Češka, kastelán státního zámku v Ratibořicích
Jak vnímáte osobně ty povodně? Ta nejhorší byla snad v roce 2013?
Ano, co pamětníci pamatují a co máme záznamy, tak v roce 2023 byla povodeň největší. Ta loňská byla o 10 cm nižší, ale i přes přijatá opatření byly objekty zaplaveny. Suterén mandlu a dolní podlaha mlýna. A člověk to vnímá tak, že pokud je to možné, zasáhnete a hlavně prostor chráníte před neukázněnými návštěvníky, protože přestože prostor bývá policejně uzavřen, tak se často lidé chtějí na povodeň podívat. Může být vymletá cesta nebo břeh, a pokud by člověk spadl do toho proudu, tak by se mu těžko pomáhalo. Teď už ale máme v podstatě všechny povodňové škody odstraněny, už je jen problém s tím množstvím vody v náhonu.
Čtěte také
Letos si připomínáme 170. výročí od prvního vydání knihy Babička, bylo to 15. května roku 1855. Co všechno jste v této souvislosti připravili?
My si to výročí budeme připomínat po zbytek celé letošní návštěvnické sezóny. Ale taková hlavní akce bude teď v sobotu 17. května. Bude to taková, dá se říci, komornější akce, při níž bude pokřtěna kniha Babiččina moudra vycházející nákladem a péčí Českého královského institutu, se kterým spolupracujeme. Z knihy Babička jsou vybrána babičkou vyslovená moudra, je jich dohromady 52, to znamená na každý týden jedno moudro. Od zítřka tedy bude knížka k mání.
Babička se už dočkala mnoha vydání, 312 jen do roku 1962, potom ještě 27 dalších. Ovšem vám se dostávají do rukou výjimečná vydání.
Určitě se mi dostala do ruky výjimečná vydání Babičky, ať už rozměrově, nebo i jazykovou mutací. Držel jsem v ruce Babičku v japonštině, v čínštině, v bengálštině a podobně. Myslím si, že v tomto kniha Babička drží rekord, protože byla přeložena asi do 27 světových jazyků a v cizích jazykových mutacích byla vydána více jak čtyřicetkrát. V tomto drží primát mezi českými knihami.
Zámek byl vystavěn jako lovecký zámeček knížetem Vavřincem Piccolomini. Nejslavnější éra nastala až za vévodkyně Zaháňské.
Ivan Češka, kastelán státního zámku v Ratibořicích
Pojďme připomenout, jak to bylo se stavbou ratibořického zámku. Kdo ho nechal vystavět?
Zámek byl vystavěn jako lovecké sídlo, takový lovecký zámeček, knížetem Vavřincem Piccolomini a stavba byla dokončena k roku 1708. Později, když kníže Vavřinec Piccolomini zemřel, tak po krátkou dobu sloužil zámek jako vdovské sídlo jeho matce. A nejslavnější éra nastala asi až za Kuronských, tedy konkrétně za Kateřiny Vilemíny Bedřišky Benigny, vévodkyně Zaháňské a princezny Kuronské.
Čtěte také
Kterou známe také z Babičky. Paní kněžnu vám na zámku hraje každý rok v rámci oživlých postav z románu, naše kolegyně Romana Joudalová.
Jsme za to velice rádi a je to také naše sousedka. Za mého působení je to již třetí kněžna, máme už dvě emeritní kněžny, které k nám samozřejmě stále dochází a hodnotí akci. Všechny tři kněžny, které jsem měl možnost zažít, byly skvělé.
Kdy budou letošní oživlé postavy na ratibořickém panství?
Letošní oživlé postavy, oficiálně se akce nazývá Za Babičkou Boženy Němcové do Ratibořic, se uskuteční opět v červnu, ve dnech 3. až 5. června, a pak ještě v sobotu 7. června. Ty všední dny jsou zaměřeny spíše na školní výlety a organizované zájezdy, sobota 7. června je určena především pro širokou veřejnost.
Zámek Ratibořice, letní sídlo kněžny Zaháňské v hávu spanilé přírody Babiččina údolí.
Kde vy to máte v Ratibořicích nejraději?
Těžko říci, protože je tam mnoho krásných míst. Když se na nich člověk ocitne, tak se dostává do takové zvláštní nálady, protože každé to místo má svou atmosféru a je s něčím spojeno. Třeba s nějakým reálným příběhem. Tedy těch míst je tam víc, nemohu jmenovat pouze jedno jediné.
Tak se přijeďte na ta místa podívat. Naším hostem byl kastelán státního zámku v Ratibořicích na Náchodsku Ivan Češka. Moc děkuji za rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.