Královéhradecký dětský sbor JITRO si naplno užil zpívání v Dolomitech ve výšce 2 500 metrů nad mořem
Loni oslavil Královéhradecký dětský sbor JITRO, který znají po celém světě, své 50. narozeniny. A oslavil je velkolepým narozeninovým koncertem v Kongresovém centru Aldis. Potom sbor odjel na velké turné do Japonska, letos v létě zpíval ve Švýcarsku, také na Festivalu sborového zpěvu v Itálii, v Dolomitech si dokonce vyšlápli na vysokohorskou túru.
To vše pod vedením sbormistra prof. Jiřího Skopala. Tak jaké bylo léto? Jak jste si užili Švýcarsko a Itálii?
Bylo to krásné, musím říct. Itálie, kterou jsme poznali při mnoha zájezdech v minulých letech, se nám ukázala v novém světle, protože na takovém festivale jsme ještě nebyli. A děti se tam cítily opravdu fantasticky. Bylo to v údolí na severu Itálie, Alta Pusteria, kolem krásné hory. Každý den jeden, dva koncerty nebo příležitostná vystoupení. Krása. Zpívali jsme i ve výšce kolem 2 500 metrů. Tam jsme vyjeli lanovkou.
Pojďme představit onen festival.
Je to nesoutěžní festival, tím pádem se samozřejmě prožívá jinak než soutěžní. A děti ho hodnotily jako nejlepší zájezd v historii sboru. Říkaly: ani Japonsko, ani Amerika, tohle bylo nejlepší.
Děti festival hodnotily jako nejlepší zájezd v historii sboru. Říkaly: ani Japonsko, ani Amerika, italské Dolomity byly nejlepší.
prof. Jiří Skopal, sbormistr Královéhradeckého dětského sboru JITRO
Čím to bylo? Tou atmosférou?
Bylo to tou atmosférou, protože tam byly desítky a desítky sborů, ke stovce. A na každém místě, v každém kostelíku a v každém sále v tom velkém údolí zpívalo každý večer několik sborů. A Jitro i svým mládím a vystupováním se stalo miláčkem publika. Takže jsme často nastupovali a už byl velký potlesk. Končili jsme a potlesk byl ještě větší. Tak se samozřejmě zpěváci dobře cítili.
Čtěte také
Takže jste byli opět za velké hvězdy festivalu.
Tady byla i velká atrakce, což byl průvod těch desítek a desítek sborů. My jsme se potkávali a zdravili i s českými účastníky, byly tam sbory se Sušice, z Prahy a z Jablonce. Myslím, že tam bylo z té stovky sborů asi deset českých.
Pojďme teď nalákat zpěváky k vám do Jitra. Protože nábory máte v plném proudu.
Ano, spoustu škol jsme navštívili a prvňáčci, druháčci, ale dokonce i děti ze šesté třídy, přišli a jsme spokojeni. Probíhá to báječně. Ale chtěl bych pozvat i další, neváhejte. Často to u dětí prvních tříd bývá s ostychem rodičů nebo s obavou: zvládne první třídu? A tak se spíš rozhodují třeba až po měsíci nebo po dvou. A teď je ten správný čas, protože už ví, že školu zvládnou.
Mají tedy přivést dítko k vám?
Dítě zazpívá nějakou písničku nebo ho vezmeme do zkoušky a ono se trošku otrká. Předškoláci od čtyř let a prvňáčci, když zazpívají hezky Skákal pes přes oves, je to tam.
Těšíme se do Francie. Budeme v Paříži asi dva dny po slavnostním znovuotevření katedrály Notre-Dame. Věříme, že se tam dostaneme.
prof. Jiří Skopal, sbormistr Královéhradeckého dětského sboru JITRO
Nemusí se tedy rodiče bát, že by jejich dítko nemělo hudební sluch.
Hudební sluch je buď vynikající, průměrný, nebo těsně podprůměrný. Ale znám zpěváky, kteří ještě v první třídě nezazpívali ani tón a nakonec byli v třicítce Jitra a jezdili po Spojených státech, do Japonska a dalších zemí, do Austrálie.
Čtěte také
Co vás všechno čeká teď v nejbližší době? Co chystáte?
Za týden je závěrečný koncert mezinárodního festivalu Architóny v Hradci Králové. To bude v neděli venku na schodech Tylova gymnázia. A hned na to za čtyři dny odjíždíme opět do Itálie, kam jsme pozváni. Navštívíme celkem pět států, Německo, Rakousko, Itálii, knížectví Lichtenštejnsko a Švýcarsko, takže opět krásný zájezd. Budeme tři dny zpívat v Leccu a naším úkolem je rozezpívat 200 zpěváků z tamních škol. Každá škola jich dodá 20 a Jitro ukáže, jak se to dělá. V závěru těch koncertů s námi vystoupí těch 200 školáků, zazpíváme společně čtyři skladby, které je na workshopu naučíme.
Královéhradecký dětský sbor Jitro
navštěvují děti ve věkovém rozmezí 4 – 19 let. Každá věková skupina má své přípravné sborové oddělení: Broučci (předškoláci), Světlušky (1. třídy), Skřivánek A (2. třídy), Skřivánek B (3. třídy), Vlčí máky (4. – 5. třídy) a Jitříčko (6. – 9. třídy). Jitříčko již zkouší s hlavním sborem Jitro.
Do Lecca vy jezdíte často, je to tak?
My jsme tam byli aspoň pětkrát, proto si nás tam vybrali. Hledali, kdo v jednání, chování a skromnosti by mohl ovlivnit mládež Lecca a okolí.
Čtěte také
Potom vás ovšem čeká ještě další zájezd.
Další zájezd je naše podzimní koncertní turné na konci listopadu a začátkem prosince ve Francii. Tam se těšíme nejen kvůli devíti koncertům, ale také kvůli tomu, že se má otevřít katedrála Notre-Dame v Paříži a my tam budeme hned dva nebo tři dny po tom slavnostním znovuotevření. Věříme, že se tam dostaneme. Možná budeme prvním českým sborem, který po otevření v katedrále Notre-Dame v Paříži zazpívá.
A budete si tak moci k celkovému výčtu 565 koncertů ve Francii přičíst další.
To už mezitím byly i další. Všechno je to příprava mladé sborové generace na další turné po Japonsku.
Prof. Jiří Skopal, sbormistr vynikajícího Královéhradeckého dětského sboru JITRO, byl naším dnešním hostem. Moc děkuji za rozhovor, ať vám to dál zpívá.
Související
-
Profesor Jiří Skopal řídí už 40 let klenot české kultury královéhradecký dětský sbor Jitro
Prof. Jiří Skopal, sbormistr a umělecký vedoucí královéhradeckého dětského sboru Jitro, hostem živého vysílání.
-
Královéhradecký dětský sbor Jitro daroval štěstí a vdechl život hudbě na turné po milované Francii
Královéhradecký dětský sbor Jitro odborná kritika hodnotí jako jeden z nejlepších dětských sborů na světě. Ani v této prapodivné době nezahálí.
-
Královéhradecký dětský sbor Jitro se zamiloval do Islandu. Domů si přivezl neopakovatelné zážitky
Hostem ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové je sbormistr Královéhradeckého dětského sboru Jitro profesor Jiří Skopal. Pravidelně koncertuje v USA, Japonsku i Číně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.