Královéhradecký Černigov do čtyř let nahradí nový hotel za miliardu korun

10. prosinec 2014

O budoucnosti hotelu Černigov v Hradci Králové je téměř jasno. Realitní skupina CPI, která ho vlastní, ho chce zbourat a na jeho místě postavit nový komplex za miliardu korun. Součástí má být čtyřhvězdičkový hotel, kongresové centrum a kanceláře. Vítězný projekt firma představila včera večer.

„Je to přes miliardu korun. Dnes víme, jak objemově má ta budova vypadat,“ řekl generální ředitel skupiny CPI Martin Němeček. Podle plánu společnosti mají práce začít v polovině roku 2016.

Nový komplex má vytvořit zázemí až pro 1400 pracovních míst, naprostou většinu bude tvořit kancelářská část. Budova má stát na Riegerově náměstí v téměř totožném místě jako současný Černigov.

Podle architekta Jana Kasla - předsedy komise, která vítězný návrh vybrala - se komplex na místo dobře hodí.

„Vítězný návrh je takovou skládačkou, stočeným hadem do prostoru dnes nezastavěného Riegerova náměstí. Architektura je střídmá, používá kvalitní materiály,“ popsal chystanou stavbu.

Panelový hotel Černigov ze 70. let 20. století je nejvyšší budovou ve městě. Proti jeho demolici vznikla ve městě petice. Podepsalo ji zatím necelých 200 lidí. Odpůrci se také snaží zapsat hotel mezi kulturní památky.

Jan Kasl ale Černigov nepovažuje za příliš architektonicky přínosnou budovu. Podle něj se nedá srovnávat třeba s kvalitní architekturou sídliště Lesná v Brně.

„Objekt byl stavěn v době, kdy se co do kvality stavěly nejhorší stavby. Hotel je špatně založený, propadal se, sedal si, je nevyužitelný technicky,“ míní Kasl.

Projekt podporuje i primátor krajského města Zděněk Fink z Hradeckého demokratického klubu. Podle aktuálních odhadů by měl být celý komplex hotový v roce 2018.

autor: ova
Spustit audio