Koronavirus mění podobu spousty věcí. Hodně viditelné to je i na poutích a městských slavnostech

3. srpen 2020 08:45

Pustit se v letošním létě do pořádání městských slavností nebo poutí je opravdu pro silné nátury. Akce, do kterých města v minulých letech investovala statisíce korun, může kdykoli nabourat další koronavirová stopka.

Přesto se i letos najdou místa, kde tradici aspoň v částečné podobě drží. A to i s omezením - zúčastnit se může maximálně tisíc lidí najednou.

Hostinné, víkendový podvečer. V minulých letech touhle dobou nebylo na náměstí a v okolí k hnutí, teď se kolem zhruba deseti atrakcí pohybuje pár lidí.

Čtěte také

„Třicet nebo padesát? Možná," odhadoval provozovatel atrakcí Karel Janeček.

Fronty nečekáte, což pro ty, kteří přišli, bylo celkem příjemné.

„Jo, bylo to fajn, ale není tady zase tolik atrakcí. Ale díky aspoň za tyhle," užil si nakonec i omezenou podobu pouti desetiletý Dan Máslo.

Ještě před zhruba dvěma týdny to vypadalo, že atrakce nebudou vůbec. Rada města v Hostinném rozhodla až na poslední chvíli - a po sérii žádostí místních.

Původně měla být zdejší Porcinkule takzvaně po sousedsku a v klidu, říká nezávislý místostarosta Hostinného Petr Bartoš.
„Toto bylo původní rozhodnutí s tím, že tlak veřejnosti byl ale veliký. Porcinkule bez kolotočů by podle lidí nebyla to pravé."

Kolotoče a pouťové atrakce (ilustrační foto)

Radnici v Hostinném stojí pouť každoročně statisíce korun, letos je město na nule. Nepotřebuje pořadatelskou bezpečnostní agenturu, ušetřilo za hudební produkci.

Sehnat pouťové atrakce není pro města zase tak složité, o to náročnější je ale sezóna pro jejich provozovatele. Je to trochu divočina, říká jeden z nich Jan Janeček.
„My jsme letos už připraveni dá se říci už skoro na všechno. Protože už jsme některé akce měli připraveny a buď nám je zrušili nebo je naopak někde zase pustili. Takže přípravu dokážeme udělat během tří až pěti dnů, když se to rozhodne. A lunapark se prostě zkombinuje tak, aby to mohlo klapnout."

Čtěte také

Tržby vzhledem k počtu lidí menší, náklady vyšší - každý kolotoč nebo volant autíčka na autodromu je potřeba několikrát za hodinu dezinfikovat. I tak jsou ale zdá se všechny strany v mezích možností spokojeny.

Po Porcinkuli v Hostinném se pouť v Královéhradeckém kraji přesune ještě třeba do Police nad Metují nebo do Nového Bydžova.

Novobydžovský starosta Pavel Louda doufá, že se koronavirová situace dramaticky nezhorší.
„Pouť je zatím objednána klasicky jako vždy. Budeme optimističtí a snad to ještě těch čtrnáct dnů vydrží. Samozřejmě jsme upozorňovali organizátora pouti, že mohou nastat i nějaké krizové scénáře. Může dojít k omezení nebo dokonce i ke zrušení pouti."

Další města se do rizika letos nepustila, pouť zrušila a program přesouvají, třeba Opočno už oznámilo, že kapely, objednané na tamní Porcinkuli, zahrají příští rok.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související