Kontroly černých odběrů vody stále pokračují

22. září 2010

Královéhradecká provozní, a.s. již třetím rokem pokračuje v důsledné kontrole řádného uzavření smluv o dodávce pitné vody a odvádění vod odpadních, tedy odhalování případných černých odběrů. Nejčastějším prohřeškem, se kterým se pracovníci přešetřovací skupiny setkávají, je neoprávněné vypouštění odpadních vod do kanalizace. A jak jsou takoví hříšníci odhaleni? "V první fázi dochází ke kontrole, respektive k vytipování odběratelů, kteří mají uzavřenu smlouvu na vodné, která však neobsahuje ujednání o odvádění vod odpadních. V případě takovýchto nesrovnalostí jsou majitelé upozorněni na nutnost uzavření smlouvy nebo doložení způsobu likvidace odpadních vod," vysvětluje Pavel Kotermann, manažer zákaznického útvaru.

"Ani odběratelé s vlastními zdroji pitné vody, studnami, se kontrolám nevyhnou. Odběratelé často "zapomínají", že nutnost mít písemnou smlouvu na odvádění odpadních vod do kanalizace platí i pro vody z vlastních zdrojů," dodává Pavel Kotermann.
V minulých letech probíhaly kontroly zejména v městských částech Malšova Lhota, Piletice, Slatina a v obci Černilov, v těchto místech již byly plošné kontroly dokončeny. Pro pracovníky vodárenské společnosti to znamenalo ověření téměř jednoho tisíce smluv. Momentálně probíhají kontroly v Plotištích nad Labem, Svobodných Dvorech a připravuje se kontrola městských částí Plačice a Kukleny.
S neoprávněnými odběrateli jsou uzavírány tzv. dohody o narovnání, stočné je pak doúčtováno zpětně. Pokud nelze doložit dobu neoprávněného užívání, je čas vypočítáván, u fyzických osob jsou to zpětně až 3 roky, u firem roky čtyři. Z doposud kontrolovaných objektů vzešlo více než 150 "dohod o narovnání".
Pokud se však s majiteli dohodnout nepodaří, jsou tyto případy předávány vodoprávnímu úřadu a neoprávněně napojení odběratelé se tak vystavují riziku pokut, které mohou dosahovat v rámci přestupkového řízení, podle charakteru odběratele, 100 tisíc až 1 milion Kč.

Spustit audio