Kobercová sgrafita odhání zlé duchy. Proto na zámku v Doudlebách nad Orlicí nemají žádné strašidlo
Teď vás čeká cesta do Doudleb nad Orlicí na zámek, který už přes 20 let opravuje a stará se o něj potomek šlechtického rodu Bubnů z Litic Petr Dujka. Kromě postupných vylepšení také obnovil tradici vinařství pod Orlickými horami a otevřel na zámku první České muzeum trampingu. Nedávno za to všechno dostal medaili Královéhradeckého kraje.
Co jste na to říkal, když jste obdržel medaili druhého stupně za zásluhy v úspěšném rozvoji Doudlebska od hejtmana Královéhradeckého kraje?
Moc mne to potěšilo, vůbec jsem to nečekal a je to opravdu taková satisfakce za veškerou práci, kterou jsme do toho dávali. Protože jsme si prostě s maminkou řekli, že vše budeme dělat pro občany. Protože na zámku se nedá bydlet, je tam obrovská vlhkost, topení bylo stálo mnoho peněz. Navíc horní prostory jsou k dispozici pro veřejnost, takže tam nemůžeme bydlet. Tak jsme si řekli, že tam bude expozice zviditelňující náš rod.
Nepřehlédnutelná sgrafita jsou složena z kruhů a čtverců na rozdíl od psaníček. Zámek stavěli Italové a oni přišli s tímto nápadem.
Petr Dujka, majitel zámku Doudleby nad Orlicí
Na zámku máte mnoho unikátů. Nejen největší kachlová kamna u nás, ale ojedinělostí jsou i sgrafita na fasádě.
Nepřehlédnutelná sgrafita jsou složena z kruhů a čtverců na rozdíl od psaníček a jiných zpestření budov v našem státě. Zámek stavěli Italové a oni přišli s tímto nápadem. Této kombinaci se říká kobercová a odhání zlé duchy a čarodějnice, takže jsme populární i tím, že nemáme na zámku žádné strašidlo.
Čtěte také
Kobercová sgrafita ovšem nejsou jen na vnější fasádě, ale jsou i uvnitř nádvoří a na komínech, které jste teď opravovali.
Ano, je to 12 nádherných komínů a rekonstruovali jsme je 12 let.
Slyšel jsem, že byste chtěli zpřístupnit veřejnosti i prohlídku těch komínů.
Ano, slyšel jste dobře, chceme zpřístupnit půdu. Zatím tam přezimují netopýři velcí, ve sklepě máme vrápence, máme tam také staré historické hodiny z roku 1560, které fungují. Natáhnou se a místo šišek jsou obrovské kameny, tedy to bude zpřístupněno lidem. Zpřístupněná bude celá střecha, dělali jsme archeologický průzkum a víme, že vazba krovu je dělaná bez jediného hřebíku. Dendrologové dokonce vědí, ze kterého lesa jsou použité stromy. A bude tam pravděpodobně k vidění také to, že starosta obce sehnal divadelní kulisy, protože obec měla veliké ochotnické divadlo, a ty kulisy se nikam jinam nevejdou. Už jsem slíbil, že toto místo bude zviditelněno pro lidi v tomto roce. Ale nepodařilo se. Je tam spoustu práce, ale doufám, že v příštím roce už to bude vidět.
Chceme zpřístupnit půdu. Vazba krovu je dělaná bez jediného hřebíku. Dendrologové dokonce vědí, ze kterého lesa jsou použité stromy.
Petr Dujka, majitel zámku Doudleby nad Orlicí
Jaké tedy novinky chystáte na letošní sezónu?
Začneme touto sobotou, kdy jsou nás na zámku tradiční trhy, které navštěvuje snad 10 000 lidí, to je obrovská akce. Potom máme 21. června Bublinky Fest, tak to nazvaly holky, v růžovém se tam setkávají lidé se sycenými víny. A my sami tam letos budeme mít naše víno, frizzante, se kterým jsme jeli až na jižní Moravu, abychom ho dosytili přírodním dusíkem, po kterém druhý den nebolí hlava. Pak nás čeká 23. srpna Hradozámecká noc, také bude samozřejmě se skleničkou v ruce. Protože všechny mimořádné akce, na které zvu, jsou u nás se skleničkou vína v ruce. Proto radím všem návštěvníkům, ať přijedou vlakem, nebo si vezmou svého řidiče. A v listopadu budou také vinné slavnosti, tedy hodně se to točí kolem vína.
Čtěte také
Vy jste vrátili vinařskou tradici pod Orlické hory do Doudleb po mnoha staletích, dá se říci?
Dá se to tak říci, protože od Karla IV. tady nikdo víno nepěstoval. Pouze jen tak sporadicky. Také se nám stalo, že nám víno zmrzlo, ale v našem případě to není tak velký průšvih, protože v naší rodině, která je rozšířena po celé Evropě, jsou například v Rakousku velké plantáže vína, tak si nechávám vína i přivézt. Vše je uvedeno na vinětách. Jsou to bio vína zpracovávaná v těch nejlepších strojích. Máme skvělého vinaře, takže pak už nezbývá nic jiného, než sbírat medaile po všech soutěžích v kraji.
Na zámku máte také další expozice, Babiččin dvoreček, trampské muzeum, muzeum přírody.
Muzeum přírody bude rozšířeno o sbírku 80 karbidových kahanů. Udělám z toho jednu z největších sbírek na světě.
Doudlebský zámek
V roce 1590 byla dokončena stavba doudlebského renesančního zámku, který byl využíván jako lovecký. Renesance do Čech přichází téměř se stoletým zpožděním, a je to doba, kdy šlechtici opouštějí hrady a stěhují se do uvolněnějších zámků. Doudlebský zámek má však ještě tzv. „obranný charakter“ v tom smyslu, že dvůr je obestaven ze všech čtyř světových stran. Uvnitř dvůr v přízemí obklopují otevřené arkády s toskánskými sloupy.
Petr Dujka, majitel zámku Doudleby nad Orlicí na Rychnovsku, byl naším hostem. Děkuji za rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.