Klienti Domova se zvláštním režimem v Teplicích nad Metují se ocitli prakticky bez lékařské péče

29. září 2020

Vedení Domova se zvláštním režimem v Teplicích nad Metují se dostalo do složité situace. Téměř pět desítek klientů, převážně alkoholiků s celou řadou zdravotních potíží, totiž nemá kdo léčit. Praktik, se kterým má zařízení smlouvu, totiž za svými pacienty odmítá chodit, náhradu se v pohraničí najít nedaří. 

Domov Dolní zámek v Teplicích nad Metují. V Česku jedno z pouhých dvou zařízení nabízející sociální služby lidem závislým výhradně na alkoholu. Teď se jeho klienti ocitli v těžko řešitelné situaci kvůli poskytování základní lékařské péče.

Čtěte také

„Lékařská péče od pana doktora Langera je v podstatě nulová, protože pan doktor sem nechodí," popisuje vážný problém zařízení s téměř padesáti klienty denní sestra Kateřina Menclová.

V nasmlouvaných termínech podle ní praktický lékař Jaromír Langer do domova nedochází, přijít odmítá i při telefonické urgenci kvůli konkrétnímu případu.
„Klient má urologický problém a my to potřebujeme zkonzultovat. Takže nepřijdete?"
„Nepřijdu," zněla lékařova odpověď.

Kateřině Menclové pak nezbývá nic jiného, než volat záchranku, v méně závažných případech se pak obrací s prosbou o radu na lékaře v okolí.
„Podle toho, co je klientovi, usoudím komu zavolat a poradím se. A lékaři v okolí to vědí. Ale takhle by to být nemělo. Správně by měl doktor sem přijít a začít konat. A já mu budu k ruce jako zdravotník."

Klienti Domova se zvláštním režimem v Teplicích nad Metují se ocitli prakticky bez lékařské péče

Domov Dolní zámek je přitom specifické zařízení, řada klientů má přetrvávající zdravotní obtíže. Podle ředitelky Lucie Havrdové někteří téměř nekomunikují, většina je nesoběstačná. Také ona považuje situaci za vážnou.
„Pan doktor opakovaně porušuje podmínky smlouvy. Myslím, že u nás v zařízení už máme všichni reálnou obavu o zdraví našich klientů."

Lékař Jaromír Langer se k případu odmítl vyjádřit, na žádnou z otázek neodpověděl.
„Nechci dávat žádné vyjádření."

Čtěte také

Vedení Domova Dolní zámek v Teplicích nad Metují už přitom smlouvu s lékařem, respektive společností, ve které je jednatelem, třikrát vypovědělo, nakonec ale pokaždé ustoupilo.
„Jsme v pohraničí, kde je nedostatek lékařů. Nemáme možnost najít nového doktora, nedaří se to," vysvětluje ředitelka Lucie Havrdová.

Klienti zařízení jsou tak stále závislí na péči lékaře Jaromíra Langera. Ten je navíc nepravomocně odsouzený za podvody vůči zdravotním pojišťovnám a šíření toxikomanie.

Několik stížností na něj eviduje také Česká lékařská komora. Říká to mluvčí organizace Michal Sojka, podle kterého zákon ale komoře neumožňuje žádné rychlé řešení typu předběžného opatření, kdy by bylo možné postavit lékaře mimo službu.
„Jistou možnost má Krajský úřad. Ten může v určitých případech odebrat registraci."

Krajský úřad Královéhradeckého kraje už dostal písemný podnět a jeho zaměstnanci chtějí situaci co nejdříve řešit.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.