Klicperovo divadlo v Hradci Králové vás vezme ve své nové premiéře na Periférii

17. říjen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Režisér David Šiktanc spolu s redaktorem Josefem Ženatým

Zkoušení a přípravy na první premiéru letošní sezóny v Klicperově Divadle je u konce. V sobotu 17. října uvidí první zájemci v 19. hodin českou hru s názvem Periférie, kterou napsal František Langer přesně před 90 lety.

Režisér David Šiktanc dává pokyny hercům. Příběh hry pojednává o dvou mladých lidech z pražské periférie, kteří jsou ve špatné životní situaci na a společnost je k nim lhostejná.

"Hlavní hrdina vychází z vězení a nikdo se nestará o jeho zaměstnání ani bydlení a existenci. Následně spáchá vraždu, všem vysvětluje, že zabil člověka, ale nikdo jej nevnímá. Tato lhostejnost a sobectví je v té hře přítomné. To si myslím, že je poměrně přítomný problém a to jak se to onou hrou vine, se mizdá hodně zajímavé", říká režisér David Šiktanc.

Čtěte také

Děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století. Hradecké zpracování ale do této doby stylizované nebude.

Zkoušení a přípravy na první premiéru letošní sezóny v Klicperově Divadle je u konce. V sobotu 17. října uvidí první zájemci v 19. hodin českou hru s názvem Periférie, kterou napsal František Langer přesně před 90 lety

"My jsme nechtěli dělat dobové představení. Ale zároveň ten jazyk hry, který je do jisté míry archaický ale na druhou stranu velmi expresivní a dynamický, ani neumožňuje posunout hru vyloženě do přítomnosti. Ani jsme o to neusilovali. Tedy je to jakoby s přihlédnutím k době", vysvětluje David Šiktanc.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové vás vezme ve své nové premiéře na Periférii

A přiznává, že z počátku měl ze hry obavy.

Herci se například museli vypořádat s dobovým jazykem a zkoušení bylo spíš hledáním: "Měl jsem pocit jisté úzkosti nebo závratě z té hry. Protože byť jsme ty situace stavěli po jejich vnitřní logice, tak se mi zdálo, že nejsme schopni jazyk hry zpřítomnit."

Jeho slova potvrzuje i Marie Poulová, představitelka prostitutky Anny, jedné z hlavních postav: "Je hrozně náročné začít rozumět tomu textu a jazyku. A nějak to spojovat s jevištní akcí. Teprve potom, když je v tomto jistota, tak začít si o tom jako něco myslet. A teď začínám přemýšlet o té hře a osudech lidí."

Podle ní ale práce na hře premiérou nekončí: "U toho kusu určitě. Ta práce začne v úplně jiné podobě."

Hru s názvem Periférie diváci poprvé uvidí v sobotu 17. řijna od 19:00 na hlavní scéně Klicperova Divadla v Hradci Králové.


Zvětšit mapu
autor: zan
Spustit audio