Klicperovo divadlo v Hradci hraje znovu pro diváky. Premiéra hry HANA podle knihy Aleny Mornštajnové

1. červen 2021

Dnes je velký den! Poprvé po dlouhé pauze bude hrát opět Klicperovo divadlo v Hradci Králové pro diváky. A v premiéře uvede HANU - inscenaci, jejíž zkoušení přerušila protiepidemická opatření i úraz. O to víc se všichni těší. Generálky napovídají, že HANA bude velký divácký zážitek. Určitě si ji nenechte ujít!

Klicperovo divadlo obnoví 1. června 2021 provoz pro diváky a k hraní pro veřejnost se vrátí hned premiérou. Ve Studiu Beseda se uskuteční premiéra adaptace románu Aleny Mornštajnové Hana v režii Diany Nečásek Šoltýsové.

Divadlo samozřejmě dodrží všechna protiepidemická opatření, ke kterým patří například i divácká kapacita sálu 50 procent. Proto se premiéry uskuteční hned dvě, a to 1. a 2. června 2021 od 19 hodin.

„Pamatuj, že musíš být statečná."

Spisovatelka Alena Mornštajnová patří k nejúspěšnějším spisovatelkám současnosti. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhá kniha Hotýlek vyšla v roce 2015.

Čtěte také

Především díky své třetí publikaci - Hana - z roku 2017 se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek.

Román se v současnosti překládá do jedenácti cizích jazyků a získal několik ocenění. V roce 2018 vyšel román Tiché roky, v dubnu 2021 potom zatím její poslední počin s názvem Listopád.

V titulní roli Hany se představí nová posila královéhradeckého souboru Lucie Andělová. V dalších rolích pak účinkují Anna Kratochvílová, Kamila Sedlárová, Martina Eliášová, Martina Nováková v alternaci s Ivanou Machalovou, Lenka Loubalová, Irena Kristeková, Jaroslava Košková a Barbora Kostkanová.

Z představení HANA podle knihy Aleny Mornštajnové

Ryze ženský tvůrčí tým doplňuje výtvarnice Agnieszka Pátá-Oldak, fotografka Jarmila Štuková a dramaturgyně Lenka Smrčková.

Ta k inscenaci dodává: „Rozhodli jsme, že Hanu uvedeme pouze v čistě ženském obsazení. Kdo zná román, může být z našeho rozhodnutí překvapený, ale tento nápad i scénář se velmi líbil Aleně Mornštajnové, a to nám ukázalo, že jsme se rozhodly správně. Režisérka Diana Nečásek Šoltýsová se ve své tvorbě zaměřuje na ženská témata, a přitom její inscenace mají strhující energii, i proto jsem ráda, že její tvorbu poznají diváci v Klicperově divadle. Zkoušení bylo samozřejmě náročné kvůli pandemii, ale kolikrát za život se vám stane, že jedno z témat hry společnost právě prožívá? Neděláme inscenaci o tyfové epidemii, ale člověka samozřejmě až mrazí, jak moc postavy prožívají něco, co je nám nyní velmi dobře známé, jako je karanténa, izolace apod."

autoři: Eva Boudová , baj | zdroj: Klicperovo divadlo Hradec Králové
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.