Klicperovo divadlo v Hradci hraje znovu pro diváky. Premiéra hry HANA podle knihy Aleny Mornštajnové

1. červen 2021

Dnes je velký den! Poprvé po dlouhé pauze bude hrát opět Klicperovo divadlo v Hradci Králové pro diváky. A v premiéře uvede HANU - inscenaci, jejíž zkoušení přerušila protiepidemická opatření i úraz. O to víc se všichni těší. Generálky napovídají, že HANA bude velký divácký zážitek. Určitě si ji nenechte ujít!

Klicperovo divadlo obnoví 1. června 2021 provoz pro diváky a k hraní pro veřejnost se vrátí hned premiérou. Ve Studiu Beseda se uskuteční premiéra adaptace románu Aleny Mornštajnové Hana v režii Diany Nečásek Šoltýsové.

Divadlo samozřejmě dodrží všechna protiepidemická opatření, ke kterým patří například i divácká kapacita sálu 50 procent. Proto se premiéry uskuteční hned dvě, a to 1. a 2. června 2021 od 19 hodin.

„Pamatuj, že musíš být statečná."

Spisovatelka Alena Mornštajnová patří k nejúspěšnějším spisovatelkám současnosti. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, druhá kniha Hotýlek vyšla v roce 2015.

Čtěte také

Především díky své třetí publikaci - Hana - z roku 2017 se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých autorek.

Román se v současnosti překládá do jedenácti cizích jazyků a získal několik ocenění. V roce 2018 vyšel román Tiché roky, v dubnu 2021 potom zatím její poslední počin s názvem Listopád.

V titulní roli Hany se představí nová posila královéhradeckého souboru Lucie Andělová. V dalších rolích pak účinkují Anna Kratochvílová, Kamila Sedlárová, Martina Eliášová, Martina Nováková v alternaci s Ivanou Machalovou, Lenka Loubalová, Irena Kristeková, Jaroslava Košková a Barbora Kostkanová.

Z představení HANA podle knihy Aleny Mornštajnové

Ryze ženský tvůrčí tým doplňuje výtvarnice Agnieszka Pátá-Oldak, fotografka Jarmila Štuková a dramaturgyně Lenka Smrčková.

Ta k inscenaci dodává: „Rozhodli jsme, že Hanu uvedeme pouze v čistě ženském obsazení. Kdo zná román, může být z našeho rozhodnutí překvapený, ale tento nápad i scénář se velmi líbil Aleně Mornštajnové, a to nám ukázalo, že jsme se rozhodly správně. Režisérka Diana Nečásek Šoltýsová se ve své tvorbě zaměřuje na ženská témata, a přitom její inscenace mají strhující energii, i proto jsem ráda, že její tvorbu poznají diváci v Klicperově divadle. Zkoušení bylo samozřejmě náročné kvůli pandemii, ale kolikrát za život se vám stane, že jedno z témat hry společnost právě prožívá? Neděláme inscenaci o tyfové epidemii, ale člověka samozřejmě až mrazí, jak moc postavy prožívají něco, co je nám nyní velmi dobře známé, jako je karanténa, izolace apod."

autoři: Eva Boudová , baj | zdroj: Klicperovo divadlo Hradec Králové
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.