Klezmerové odpoledne - s klezmerem naplno

23. září 2010

Klezmerové odpoledne aneb s klezmerem naplno - seznámit se s tímto typickým židovským hudebním stylem a nejen s ním mohou všichni zájemci i náhodní kolemjdoucí ve středu 10. října od 15 hodin na Baťkově náměstí v Hradci Králové. V rámci projektu Dny pro Izrael tu vystoupí hned tři nejznámější české klezmerové skupiny - pražští Trombenik a Klezmerim a prostějovský Létající rabín. Náměstím tak zazní stylová temperamentní hudba v jidiš, ale také třeba písně amerických židů.

Ale nezůstane jen u muziky. Připraveny jsou ochutnávky originálních a u nás nepříliš známých izraelských vín, židovských kulinářských specialit z kuchyně šéfkuchaře restaurace U České koruny Tibora Kubányiho a také grilovaného jehněčího masa.
Slovo klezmer označuje odvětví židovského folklóru, který má kořeny ve východní Evropě a v ortodoxním židovství. Původní klezmeři byli nájemní židovští hudebníci, hrající nejen židům na svatbách i při jiných příležitostech. Typický klezmer byl založen na instrumentální improvizaci smyčcových nástrojů, cimbálu a bubnu, postupně se přidaly dechové nástroje a dnes už typická tahací harmonika. Klezmerová muzika je velmi energická, výrazná, s humorným nádechem. Texty bývají v hebrejštině, často v jidiš a také v angličtině evropských přistěhovalců do Ameriky. Mísí se v ní i prvky orientální.
Pro skupinu Klezmerim je charakteristická instrumentální hudba, Létající rabín se snaží zvukově co nejvíce přiblížit svým dávným předchůdcům. Na kontě má celou řadu koncertů a dvě CD. Pražští Trombenici mají rádi taneční tempo, syrový zpěv a šumařské pojetí svého vystoupení.
Klezmer posune posluchače do jiné doby. Dýchne atmosférou 30. let 20. století, donutí vás podupávat do rytmu a ještě dlouho zní v hlavě. Jak praví Talmud, klezmeru není nikdy dost.
Dny pro Izrael pořádá Sion s podporou Ministerstva kultury ČR, Nadačního fondu Obětem holocaustu, Královéhradeckého kraje, města Hradec Králové, Jednoty bratrské v ČR a dalších partnerů.

Spustit audio