Klášterská Lhota nemá žádný obchod, restauraci, školu ani školku. Lidé si pomáhají mezi sebou

29. březen 2023 07:52

Klášterská Lhota na Trutnovsku přišla o obchod i hospodu. Obyvatelé jsou závislí na dojíždějí do okolních měst, kam si jezdí za nákupy nebo třeba k lékaři.  Do vsi dojíždí pojízdná pošta. Je to jediná služba, která tam funguje. Vedení obce lidem -  hlavně těm nejstarším - pomáhá. Teď nově plánuje odkoupit větší objekt a vybudovat velký společenský sál a hospodu, aby se lidé opět měli alespoň kde setkávat.

Čtěte také

„Dnes tam pojedu, protože budu platit složenky. A to se tam vždy nastřádá,“ říká pan Strnad, který se chystá vyrazit do sousedního Hostinného. Je pěkně, prý pojede na kole. Má to zhruba pět kilometrů.

Na nákupy jezdí autem. „Včera jsme jeli nakoupit do Vrchlabí. Vždy jedu z téhle strany a všechny obchody obejdu, ceny tak mám v hlavě.

Kdyby nemohl řídit nebo třeba onemocněl, ví na koho se obrátit. „Mám tady dobré sousedy. Kdybych jim řekl, tak mě určitě vezmou s sebou.

Čtěte také

O kus dál bydlí paní Anna, ta auto neřídí, proto je závislá na svých příbuzných. „Vnučka, dcera a tak dále. Já sama nejezdím. Vždy mi zavolají, jestli něco nepotřebuji a jedeme nakoupit.

Podle nezávislého starosty Stanislava Štefana si už lidé zvykli na to, že tu obchod není. Těm nejstarším jsou prý schopni kdykoli pomoci. „Jsme s nimi v kontaktu. Pokud by něco potřebovali, dojedeme jim i na nákup. Nebo se ozvou a my jim zajistíme to, co potřebují. Vědí o nás, kontakty na nás mají.

V obci žije přes 200 lidí, mezi sebou se znají a sousedská výpomoc je tu samozřejmostí. „Jezdí sem i mladí za staršími, takže jim i nakupují. Starší občané žijí buď s těmi mladými nebo jim třeba nakupuje i jejich soused.

Čtěte také

Nenajdete tady ani restauraci ani hospodu. Přestože tu dříve fungovala, teď je tu pouze soukromý klub. „Lidé se naučili doma sejít se sousedy na zahradě přes léto, nebo v garáži přes zimu.

Podle starosty Stanislava Štefana ale obec plánuje, že by hospodu opět otevřela. „Budeme se snažit, aby obec opět tu klasickou hospodu, co tu byla, vykoupila. Jedná se o dům, kde je dole velký sál. Takže by to bylo i místo pro setkávání lidí, pro občany obce i přespolní.

Nejdříve je ale potřeba sehnat dostatek financí.

Spustit audio

Související