Když partner nebo partnerka neplatí na dítě. O vyživovací povinnosti hovoří advokát Josef Zeman

23. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodičovství (ilustrační foto)

Poměrně frekventované téma mezi klienty je v oblasti rodinného práva neplacení výživného. Poradíme vám, co dělat při stanovení výše výživného, jak při neplacení postupovat jako oprávněný rodič - příjemce, jaké jsou možnosti změn výše výživného včetně změny výchovného prostředí a podobně.

Advokát Mgr. Bc. Josef Zeman hovoří v naší radioporadně na téma: vyživovací povinnost. Výživné neprovdané matky, výživné manželů, rozvedeného manžela a zletilých dětí.

Čtěte také

V první řadě advokát Josef Zeman doporučuje, obrátit se na neplatícího člověka a zjistit důvody. Můžou být objektivní, jako například úraz a podobně, ale většinou to tak v praxi nebývá. Pokud z druhé strany nepřichází žádná reakce, následují další kroky.

Pokud rodič s vyživovací povinností neplatí víc jak čtyři měsíce, je možné podat trestní oznámení. Do věci se pak vkládá policie.

Současně Josef Zeman radí řešit záležitost i cestou občansko-právní. Tedy obrátit se na soud nebo kontaktovat exekutora - dlužné částky pak budou vymáhány tímto způsobem.

Když partner/ka platit nemůže?

Insolvence - je v současné době častý jev a fenomén a byly tomu uzpůsobeny i právní předpisy.

Čtěte také

Platí, že co se týká výživného, jedná se o jakousi přednostní pohledávku. Rodič s touto povinností ho platit musí i v krizových situacích v plné výši, a to jak doplatit dlužné částky, tak musí platit i do budoucna.

Pokud člověk žádá o oddlužení, zároveň musí sdělit, jestli má vyživovací povinnost. Pokud ano, vždy se tato částka nechává na tento účel a nezahrnuje se do splátek ostatním věřitelům.

Josef Zeman ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s Mgr. Bc. Josefem Zemanem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.