Když jde o vteřiny. Reportážní seriál Martina Pařízka a Ondřeje Vaňury - 5. série

V Chrudimi vzniká elitní bojová jednotka. Bude zachraňovat i české turisty v zahraničí

Chrudimští výsadkáři se připravují na vznik 43. výsadkového pluku. Aktuálně například staví nová bojová komanda, která dosud v české armádě nemají obdoby. Elitní vojáci jsou už teď vycvičeni na akce v samotném týlu nepřítele. Od října budou navíc připraveni například zachránit ze zahraničí české občany v nouzi.

„Družstvo na 12. hodinu! K boji na úroveň řidiče, vpřed!“ rozléhá se na chrudimském letišti při výcviku výsadkářů. Šestice vojáků v plné polní právě trénuje pohyb v otevřené přírodě. Několik metrů sprintují, aby si následně lehli a zaujali pozici. A tak pořád dokola.

Čtěte také

„Myslím si, že jsem udělal velký progres. Protože neustále tady něco cvičíme, nějak se připravujeme, takže se člověk neustále učí nějaké nové věci,“ říká 29letý voják, který je součástí nově tvořeného komanda.

Celkem jich bude pět. Tohle je specifické v tom, že vzniká v podstatě na zelené louce. Jsou v něm totiž muži, kteří do armády vstoupili teprve nedávno. Tento kulometník zhruba před rokem, teď už ovšem může nosit červený baret.

„Já jsem se chtěl dostat do armády už po střední škole. Nakonec jsem si vyzkoušel práci učitele, to mám i vystudováno. Takže jsem dva a půl roku učil a pak jsem se zpátky vrátil obloukem k tomu, co mě naplňuje nejvíc. Určitě jsem rád, že jsem tady,“ vysvětluje.

České občany dostanou zpět do vlasti

„Alfa kryje, bravo jde!“ je slyšet křik dalších pokynů. Na výcvik svých mužů dohlíží Ivo Zelinka. Teď je velitelem 43. výsadkového praporu, po říjnové změně bude zástupcem velitele 43. výsadkového pluku.

Jak vysvětluje, u výsadkářů nejde jen o kosmetickou změnu: „Část úkolů je skutečně přenesena z výsadkového praporu, například operace na ovládnutí objektů jako jsou třeba letiště, přepadové operace. To všechno by zvládnul výsadkový prapor. Ale jsou tam specifické operace, které bychom dneska nedokázali.“

Vznikne celkem pět nových komand

Mezi nové úkoly výsadkářů podle Iva Zelinky bude patřit třeba záchrana českých občanů, kteří se daleko od domova ocitnou v nesnázích: „Pokud by například v nějaké zemi došlo ke zhroucení státu nebo nějaké přírodní katastrofě a civilisté, čeští občané, by se nedokázali dostat zpátky do vlasti. Je jedno, jestli by to bylo třeba zemětřesení v Pákistánu nebo občanská válka v Libanonu, to nehraje roli. V tu chvíli by to byl případ pro komanda.“

Čtěte také

Okamžité nasazení

Výsadkáři pravidelně trénují i evakuaci raněných nebo první pomoc v terénu. Kromě plánovaných zahraničních misí, na které budou nadále jezdit, musí počítat i s okamžitým nečekaným nasazením.

„Jedno z těch komand je na rotačním principu vyčleněné jako takzvaná národní síla okamžité reakce. Časová doba nasazení i velikost uskupení se mění podle situace a určení operačního velitele Armády České republiky. Můžu ale prozradit, že by to bylo v řádu hodin,“ dodává Ivo Zelinka.

Velitel vznikajícího 4. komanda Petr Homola doplňuje, že tito vojáci patří k tomu nejlepšímu, co česká armáda má: „Nad námi jsou speciální síly, které mají jiné úkoly a jiné zaměření. Nebojím se ale říct, že 43. výsadkový pluk bude jednotkou číslo jedna pod pozemními silami. Hlavní je u nás realita a variabilita výcviku. Aby cvičená situace vždycky vypadala trochu jinak, člověk si z toho něco odnesl a pak nezaváhal, až na to opravdu dojde v ostrém nasazení.“

Nová komanda nemají v české armádě obdoby

O přesných číslech armáda mluvit nechce. Počet výsadkářů se ovšem oproti minulosti zdvojnásobí. Tady v Chrudimi se jim i proto rozšíří zázemí a dostanou novou techniku, jako třeba čtyřkolky nebo buginy.

Spustit audio

Související