Kdo by se chtěl vydat na Svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostela, může začít třeba v Broumově
Ve Smiřicích na Hradecku se sešli zástupci obcí a měst ležících na trase Východočeské Svatojakubské stezky. Začíná na hranicích s Polskem poblíž obce Zdoňov, měří zhruba 270 kilometrů a je nejmladší stezkou svého druhu u nás. Východočeská trasa je součásti evropské sítě Svatojakubských cest.
Za značení Svatojakubských cest odpovídají v Česku členové spolku Ultreia. Někteří z nich mají s putováním nejen po tuzemsku bohaté zkušenosti.
Čtěte také
S vytyčováním Svatojakubské stezky začal spolek Ultreia na území České republiky v roce 2008, popisuje jeho místopředseda Petr Hirsch. „Od té doby začala první jednání s partnerskými spolky v Polsku a v Německu. A začala se trasovat první páteřní trasa od Žitavy na Prahu a z Prahy dál na Německo.“
Aktuálně mohou poutníci v České republice využívat zhruba 1700 kilometrů svatojakubských tras. „Máme v České republice šest páteřních svatojakubských tras. Žitavskou, Všerubskou, Železnou, pak Východočeskou, Jihočeskou a Moravskoslezskou. Všechny ty trasy jsou proznačené na rozcestnících Klubu českých turistů symbolem žluté mušle na modrém pozadí.“
Čtěte také
Východočeská trasa měří 269 kilometrů a patří k nejmladším v Česku. Vychází z polského poutního místa Krzeszów a na naše území vstupuje nedaleko obce Zdoňov na Náchodsku. Dál pokračuje přes Jaroměř, Hradec Králové a Pardubice až do Kutné Hory a končí napojením na Jihočeskou trasu ve Vlašimi.
„Já jsem se v roce 2009 rozhodl, že vyrazím z domova. A skutečně jsem 1. června 2010 vyrazil ze Dvora Králové a po 6 měsících a 24 dnech jsem doputoval ke katedrále v Santiagu. Na tuhle cestu jsem navázal putováním do Říma a do Jeruzaléma. Pak jsem chtěl jít kolem světa, což jsem po dvou letech vzdal, začalo se mi stýskat po domově.“
Čtěte také
Namísto dokončení cesty kolem světa začal Petr Hirsch podporovat poutnictví v Česku. „Začal jsem organizovat pěší poutě, aktivně působit ve spolku a v roce 2017 jsem splnil sen kamarádovi na invalidním vozíku, když jsme vyrazili na 640 kilometrů dlouho cestu Španělskem.“
O cestách Petra Hirsche vznikl televizní dokument Pešky bez hranic. Jeho odvysílání následně napomohlo k propagaci poutnictví nejen po České republice. „Ještě dodnes se hlásí na poutě lidé, že viděli nějaký dokument v televizi a že jim to přišlo fajn, že jdou lidé někam společně, spí na zemi a užívají si to.“
Kdo by se chtěl na pouť k údajnému hrobu svatého Jakuba do Santiaga de Compostela vydat, může začít třeba v Broumově. Trasa měří více než 2,5 tisíce kilometrů.
Související
-
Život je pouť, nebojte se vydat na cestu. O každého je na ní postaráno, říká poutník Petr Hirsch
Pozvání k mikrofonu přijal Petr Hirsch, který vyrazil hledat odpovědi do španělského Santiaga de Compostela a také na další poutní místa.
-
Spolek mladých lidí chce na Broumovsko vracet lidové tradice. Jednou z akcí je Svatojiřská pouť
Na Broumovsku vzniká spolek na obnovu starých tradic. Patří ty patří také Svatojiřská pouť, která před desítkami let bývala jednou z nejvýznamnějších akcí v regionu.
-
Poutníci se u nás na Svatojakubské cestě neztratí. Trasu jim...
Možná bychom si na úvod mohli zazpívat v nohách mám už tisíc mil. Bylo by to příhodné. Poutnice a značkařka Zora Voženílková je takové světýlko ve tmě. Začíná svíti...
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Jak Filip Turek měnil své verze rychlé jízdy na dálnici. Přiznal, že snímek mohl vzniknout v Česku
-
Koalice sklízí třešničky z dortu, ale sama s projekty nepřichází, kritizuje vedení Prahy Scheinherr
-
Válka už mohla dávno skončit, kdyby sankce zesílily. Rusko je pod ekonomickým tlakem, tvrdí analytik
-
Hokejisté Brna přestříleli Pardubice 7:4. Kometa srovnala finálovou sérii s Dynamem na 2:2 na zápasy