Každé auto vyžaduje servis, na to myslete už při koupi v bazaru. Zásadní je vyhodnotit, na co mám

21. listopad 2023

Radioporadna o nákupu ojetého auta. Naším hostem je David Koukol, odborník na automobily, který se zabývá jejich dovozem, servisem, ale také poradenstvím. Chceme vám sdělit hlavní zásady, jak postupovat, když si chceme koupit auto v bazaru. 

Koukají Češi hlavně na cenu? A nakupují vůbec hodně nová auta nebo se spíše v poslední době zaměřují na ta ojetá?
Jaká je situace, to by asi muselo zhodnotit více odborníků z prodejen, autobazarů a také dovozců aut. Já mohu mluvit jen sám za sebe, tedy je to ryze subjektivní názor. Ale myslím si, že aktuálně situace je taková, jelikož prodej nových aut je s delší čekací dobou, tak se lidé snaží řešit situaci nákupem nějakého zánovního auta z bazaru. Podle mne to směřuje tímto směrem.

David Koukol ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Jaké by tedy měly být ty úplně zásadní body, na co se soustředit, pokud už přijdeme do autobazaru?
To je dobrá otázka. Úplně zásadní je zhodnotit situaci, na co mám a na co nemám, co si můžu dovolit nejen koupit, ale i v budoucnu servisovat. Protože investice do auta nekončí pouze tím, že zaplatím nějakou částku třeba v bazaru, nebo si sjednám nějaký úvěr či leasing. Každý auto do budoucna vyžaduje servis.

Němec se o auto stará. To je bonus, když se kupuje auto opravdu po německém majiteli. Vůz je dobře servisovaný, to je největší plus.
David Koukol, odborník na automobily

Takže je dobrý se podle toho rozhodovat a samozřejmě vzít si s sebou k nákupu někoho, kdo tomu rozumí. Aby byl schopný vám říci nějaké základní informace, třeba i jen pocitové, jestli auto jede nebo nejede dobře a rovně, brzdí dobře atd. Plus je samozřejmě vždy výhoda, když máte s sebou nějakou diagnostiku, měřák na lak nebo další pomůcky, které jsou schopné identifikovat stav konkrétního vozidla.

Hodně populární jsou auta dovážená z Německa. Jaká tam jsou rizika, výhody či nevýhody?
Jedno z prvních rizik, se kterým potká každý, kdo uvažuje o dovozu auta z Německa nebo západní Evropy, tak je vzdálenost.

Čtěte také

Prostě není to tak, že vyjedu za město do bazaru nebo se mrknu sousedovi přes plot. Najedete stovky kilometrů. Další věc je jazyková bariéra. Tedy vzít s sebou, kromě dobrého mechanika, i někoho, kdo ovládá dokonale řeč, což jsou další náklady navíc.

Pokud se rozhodnete vyrazit sami třeba do Německa, musíte počítat s rizikem, že i tam, podobně jako v naší krajině, může docházet i k podvodům. Jsou tam podvodné inzerce, jsou tam špatný auta i dobrá auta. Tedy hodně podobné. Co je ale zajímavou předností zahraničí nebo Německa, že máte mnohem větší výběr oproti naší malé zemi.

A konkrétně pro Německo platí, že správný Němec má automobil jako nástroj své reprezentace, takže se o něj stará. To je bonus, když si kupuje auto opravdu po německém majiteli. Většinou je to vůz hodně a dobře servisovaný. To je největší plus, se kterým můžete při dovozu z Německa počítat.

Co se týče podvodu s přetáčeným tachometrem, musíme si asi nalít čistého vína v tom smyslu, že na 100 procent to prostě není.
David Koukol, odborník na automobily

Jak je to s přetáčenými tachometry? Stále se to ještě děje? A jak tedy takový podvod odhalit?
Stáčení tachometrů, to je téma velmi široké, to je klidně na pět radioporaden. Ale aspoň v rychlosti. Co se týče stáčení tachometrů, setkal jsme se s dvěma metodami. Jedna je opravdu stočit auto a druhá metoda je tzv. blokátor nájezdu tachometru. Do auta se dá nějaký přístroj navíc a tachometr vám pak nenačítá kilometry. Tedy to není klasické stáčení.

Čtěte také

To jsou dvě možnosti, jak je možné ovlivnit najeté kilometry. A co se týče databází různých společností a firem, kterých je na českém trhu hodně, tak všechny samozřejmě poskytují informace při nákupu u většiny aut z České republiky, kde už ta auta proběhla, třeba jakou technickou kontrolu nebo servisem prošla.

Co se týče aut z dovozu, tak tam už je trochu problém, protože tyto společnosti nakupují většinou balíčky informací, ale nemají informace všechny. Takže se může stát, že u nějakého vozidla prostě ta informace není vůbec, u dalšího je pouze částečná.

A co se týče odhalení podvodu, tak za mě je asi nejlepší, když máte po ruce odborníka, který pozná, jak má auto při konkrétních najetých kilometrech vypadat, v jaké fázi má být opotřebení. Zkušený mechanik je schopný identifikovat, jestli se na autě něco měnilo, protože samozřejmě i opotřebované věci se mohou vyměnit, jako volanty, řadící páky, madla dveří atd.

David Koukol a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

To jsou věci, který pak spolu s pedály identifikují stav auta a najeté kilometry. A takových věcí je strašně moc. I pomocí diagnostiky a filtrů pevných částic se dají získat cenné informace. Tedy dá se něco zjistit, ale musíme si asi nalít čistého vína v tom smyslu, že na 100 procent to není.

Celou radioporadnu s Davidem Koukolem, odborníkem na automobily, o nákupu ojetého vozidla, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související