Kapelník a hradecká muzikantská legenda Jiří Hasal oslavil 40. narozeniny JH Big Bandu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Hasal ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

Legendární JH Big Band a všichni jeho příznivci se dočkali neuvěřitelných 40. narozenin tohoto hudebního tělesa. Osobností číslo jedna, která za to všechno tak trošku může, je zakladatel tohoto výtečného orchestru, vynikající muzikant, učitel, osobnost královéhradeckého swingu, ale hlavně kapelník Jiří Hasal.

Je to krásný věk 40 let.
Tak 40 let, kdyby to tak bylo i v životě, tak by to bylo bezvadné.

Musíme připomenout, jak to před těmi 40 lety všechno začalo. To bylo v roce 1978. Vy jste tenkrát ještě učil na Lidové škole umění v Hradci Králové.
Učil jsem na Habrmanově škole, tenkrát se to jmenovalo Lidová škola umění. Ředitelem byl pan Kebza a přišla řeč na to, že se založí dechovka. Já jsem tam v té době ještě externě učil a říkal jsem si, když dechovka, tak bys mohl udělat big band. Nakonec to prošlo po všelijakých cestičkách, nakonec byly i základní nástroje, které byly zapotřebí a prakticky od toho roku 1978 to jede.

JH Big Band Hradec Králové

Byl to tedy školní big band, školní orchestr, vaši žáčci. Vy jste tenkrát učil klarinet a saxofon?
Ano. Ale tam ve škole jsem začal dělat celý big band. Už jsem se muzikou zabýval, měl jsem taneční kapelu Septet Jiřího Hasala, který hrál hlavně v Palmové zahradě.

Drží mě to při životě. Je to můj životní styl a já bez toho asi už nemůžu žít. Bez muziky.
Jiří Hasal, kapelník JH Big Bandu

To jsou ony legendární čaje.
Ano, už tenkrát mě táhnul ten swing, zkrátka zvuk velkých kapel, ať už to byl Brom nebo v začátcích Vlach, nebo další swingové kapely. Pak už byl Karel Krautgartner, modernější kapely

S Karlem Krautgartnerem jste se potkal při studiích, ne?
Potkal jsem se s ním několikrát a bylo to poučné setkání. On vypadal tak nepřístupně, jako osobnost, ale já jsem zjistil, že je to docela normální člověk. Od něj jsem se dostal k notovým materiálům, nebyly ještě možnosti, jaké jsou teď. V té době bylo děsně potřebné se do těch materiálů podívat, aby člověk věděl, jak to jde dopředu.

Jako melodie zní všechno, na co poctivý kapelník JH Big Bandu Jiří Hasal sáhne

Jako melodie zní všechno, na co poctivý kapelník JH Big Bandu Jiří Hasal sáhne

Sounds like a melody - titul písně populární německé skupiny Alphaville jako by charakterizoval provedení jakékoliv skladby v podání JH Big Bandu.

Jak se dařilo v těch začátcích školnímu big bandu? Protože tenkrát bylo v Hradci Králové několik velkých swingových, profesionálních orchestrů.
V té době tady už byla kapela Na Střelnici, tu vedl Mirek Mužík. A byly tady ještě asi dvě takové kapely, které ale se nevěnovaly speciálně swingu, byl to spíš takový bigbít, který hrál všechno. Byly to těžké začátky, ale ti mladí kluci i děvčata, ti muzikanti tam byli, bavilo je to. Zkrátka měli v sobě takový náboj. Většina z nich se té muzice opravdu věnovala. Brzo jsme se zúčastnili nějakých ústředních kol soutěží a vyhrávali jsme. V Liberci třeba několikrát za sebou, takže se dařilo.

JH Big Band Hradec Králové

Možná na popud generační obměny vznikl tedy velký big band, protože vám ti malí caparti pomalu odrůstali. Tak se nedalo dělat nic jiného, než založit velký big band.
Měli jsme přípravku i u toho školního big bandu, to byla výhoda. Dělal to pan Petřek, trumpetista z filharmonie. Měl jsem plně obsazený big band a přišel jsem a tam bylo dalších 5, 6 muzikantů, kteří by chtěli hrát. Teď to tak bohužel není, jo, teď už nastaly problémy. Přišla těžší aranžmá a někteří muzikanti už na to nestačili. Ten vývoj šel tak rychle, tak jsme si řekli, že původně založíme dvě kapely a že to bude tedy nový big band. Nazvalo se to JH Big Band. A potom byla školní kapela, která se stále jmenuje Junior Band.

Jiří Hasal, kapelník JH Big Bandu

Vy jste také s big bandem hráli několikrát i ve světě. Kde všude jste byli za těch 40 let? Jednou jste mi vyprávěl o Norsku, kde jste obdivovali, jaké mají skvělé zázemí pro ty místní kapely.
Horší to bylo s muzikou.

S muzikou jim to prostě moc nešlo.
Ale je to tam asi místo od místa. Ovšem vybaveni byli výborně, to jsme tedy žasli, co oni mají. Říkali jsme si, jestli vůbec máme ty své nástroje vůbec vytahovat. Ale my jsme tam měli totiž to štěstí, že jsme hráli na takovém festivalu, kde se hrály různé druhy muziky. Tam byly sjeté ty nejlepší kapely a každá hrála trochu něco jiného, od swingu až po nějakou dechovku. Ale udělali jsme si takový přehled. Ve Švédsku jsme se také byli podívat, v Maďarsku jsme byli, v Polsku, v Německu, ve Španělsku. Projeli jsme toho dost. Některé zájezdy byly vyloženě na festival, někdy to bylo 5, 6 koncertů.

Čtěte takéJH Big Band Hradec Králové

Vy jste pořád mladík, pořád máte tu energii, i v 81 letech, ta z vás pořád jde. Vy asi nedokážete jen tak odložit muziku, pořád učíte na Habermance?
Já zkrátka musím. Drží mě to při životě. Je to můj životní styl a já bez toho asi už nemůžu žít.

Bez muziky.
Bez muziky. Jsem zkrátka jiný člověk.

Jiří Hasal ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Říká legendární kapelník, učitel a muzikant Jiří Hasal. Moc děkuji a přeji abyste měl ještě hodně dlouho tu vytrvalost, sílu a energii vychovávat malé muzikanty a řídit ty velké. Na shledanou.
Také děkuji. Na shledanou.

Spustit audio
autoři: Jakub Schmidt , baj

Odebírat podcast

Související