Kantoři žáky neděsí, těší naopak již 45 let své posluchače a příznivce

27. prosinec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kantoři

Folková skupina Kantoři působí na české hudební scéně od listopadu 1970 a patří tak mezi nejdéle hrající skupiny v celé České republice. Svojí vysokou interpretační úrovní se kapela zařadila mezi hudební stálice, o něž zájem s léty neupadá.

Hudební krédo kapely zůstává stejné od jejího vzniku: Navázat na muzikantské tradice minulosti, přiblížit současnému posluchači hudební a textové kouzlo lidových písní a melodií od nejstarších dob až po současnost.

A potěší vás zvukovými kombinacemi houslí, příčné flétny, kláves, akordeonu, akustické a elektrické kytary s historickými nástroji - dvěma niněrami, trumšajtem, zobcovými flétnami, fidulou, fanfrnochem, středověkými dudami, píšťalou s měchuřinou, tin whistle, low whistle, chalumeau, klarinetem, bodhránem, dvojitými bubínky a perkusemi.

V současném složení kapela účinkuje od května 1993.

Na koncertech Kantoři vystupují ve stylizovaném dobovém oblečení.

Během svého působení skupina šířila krásu evropské lidové hudby v řadě zemí (Německo, Polsko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, Řecko, Malta, Španělsko, Portugalsko, Francie, Dánsko, Kuba, Kypr, Vietnam, Švýcarsko, Itálie).

Na svém kontě mají Kantoři desítky nahrávek v rozhlase, řadu vystoupení v televizi, jedenáct vydaných hudebních alb a tři DVD.

Eva Černíková a Jan Filip ze skupiny Kantoři

Jak už jste si mohli všimnout o řádek výše, rozhlas, notabene královéhradecký, vlastní řadu prvotních nahrávek Kantorů.

A od toho se také odvíjí dlouholeté přátelství kapelníka Kantorů Jana Filipa s mnoha rozhlasáky.

A tak moderátor Tomáš Peterka pozval k vánočnímu povídání Evu Černíkovou a Jana Filipa do pořadu Regionální scéna.

Příjemné vániční vzpomínání, řada starších i novějších melodií i plány do budoucna zazní ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové v pondělí 26. prosince 2016 po 18. hodině.

Užívejte vánoční svátky a vzpomínejte s námi. Hezký poslech!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.