Kantoři žáky neděsí, těší naopak již 45 let své posluchače a příznivce

27. prosinec 2016

Folková skupina Kantoři působí na české hudební scéně od listopadu 1970 a patří tak mezi nejdéle hrající skupiny v celé České republice. Svojí vysokou interpretační úrovní se kapela zařadila mezi hudební stálice, o něž zájem s léty neupadá.

Hudební krédo kapely zůstává stejné od jejího vzniku: Navázat na muzikantské tradice minulosti, přiblížit současnému posluchači hudební a textové kouzlo lidových písní a melodií od nejstarších dob až po současnost.

A potěší vás zvukovými kombinacemi houslí, příčné flétny, kláves, akordeonu, akustické a elektrické kytary s historickými nástroji - dvěma niněrami, trumšajtem, zobcovými flétnami, fidulou, fanfrnochem, středověkými dudami, píšťalou s měchuřinou, tin whistle, low whistle, chalumeau, klarinetem, bodhránem, dvojitými bubínky a perkusemi.

V současném složení kapela účinkuje od května 1993.

Na koncertech Kantoři vystupují ve stylizovaném dobovém oblečení.

Během svého působení skupina šířila krásu evropské lidové hudby v řadě zemí (Německo, Polsko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, Řecko, Malta, Španělsko, Portugalsko, Francie, Dánsko, Kuba, Kypr, Vietnam, Švýcarsko, Itálie).

Na svém kontě mají Kantoři desítky nahrávek v rozhlase, řadu vystoupení v televizi, jedenáct vydaných hudebních alb a tři DVD.

Eva Černíková a Jan Filip ze skupiny Kantoři

Jak už jste si mohli všimnout o řádek výše, rozhlas, notabene královéhradecký, vlastní řadu prvotních nahrávek Kantorů.

A od toho se také odvíjí dlouholeté přátelství kapelníka Kantorů Jana Filipa s mnoha rozhlasáky.

A tak moderátor Tomáš Peterka pozval k vánočnímu povídání Evu Černíkovou a Jana Filipa do pořadu Regionální scéna.

Příjemné vániční vzpomínání, řada starších i novějších melodií i plány do budoucna zazní ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové v pondělí 26. prosince 2016 po 18. hodině.

Užívejte vánoční svátky a vzpomínejte s námi. Hezký poslech!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

vladana.jpg

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.