Kamenní mužíci v Krkonoších ohrožují život v řekách. Turisté je staví pro zábavu, ale škodí přírodě

20. srpen 2017
Stavění kamenných mohyl poškozuje podle strážců hor přírodu

Kamenné mohyly se ve velkém objevují v krkonošských řekách. Nevinné, bezúčelové stavění kamenů na sebe, nevratně poškozuje podle strážců hor přírodu. V korytech řek přichází o domov různé druhy hmyzu a rostlin. Pracovníci národního parku turistům domlouvají, pokuty zatím neudělují. Ale jen co kamenné mužíky rozeberou, za pár dní je lidé postaví znovu.

Vydali jsme se z centra Špindlerova Mlýna směrem k Pančavskému vodopádu. Neušli jsme ani půl kilometru a jsme na místě u staré bývalé pily. Tady vidíme jednu kamennou sochu vedle druhé.

Čtěte také

„Tyto kamenné pyramidy či kamenné mužíky mají na svědomí turisté, kteří v tomto kamenném řečišti berou kameny a vyskládávají z nich různé pyramidy. Kameny, které jsou ve vodě, tak v jejich zákrytu se schovávají vodní živočichové. Ať to jsou různí chrostíci, pošvatky, různí vodní plži nebo ploštěnky," říká Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.

Stavění kamenných mohyl poškozuje podle strážců hor přírodu

Jak tedy konkrétně turisté, pokud při stavbě těch kamemných mohyl vyzvednou kameny z koryta řeky, přírodě škodí?

„Vyzvednutím kamene samozřejmě mění úkrytové kapacity a morfologii koryta řeky. Zvířata, která zůstávají uchycena na těch kamenech, tak na suchu hynou. Protože nejsou schopná se vrátit zpátky do vody," vysvětluje Adam Bednařík, hydrobiolog Správy Krkonošského národního parku.

Turisté postaví každý rok v Krkonoších tisíce kamenných věží

Toto ale není jediné místo, kde se v Krkonoších kamenné pyramidy objevují. „Takové kamenné mužíky staví lidé všude v řekách, kde jsou naplavené kameny. Takže je potkáte na Mumlavě, na Úpě, na Bílém Labi i tady na Labi," říká Radek Drahný.

Stavění kamenných mohyl poškozuje podle strážců hor přírodu

A současně dodává, proč těch kamenných soch přibývá: „Ta situace je taková, že strážce parku tudy projde v pátek a celou tu lokalitu uklidí a vyčistí, nechá tady jen kameny ležící na zemi. A pokud je pěkný víkend, tam sem může v pondělí přijít znovu. Bude zase postaveno 100 kamenných mužíků."

Turisté po celých Krkonoších každoročně vytvoří tisíce kamenných postaviček.