Kaleidoskop světa Vladimíra Preclíka hraje všemi barvami v hradecké Galerii moderního umění

29. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Galerie Vladimíra Preclíka v GMU Hradec Králové

V prvním patře hradecké Galerie moderního umění je vystavena další část kolekce plastik, reliéfů, obrazů, objektů a serigrafií, kterou sám Vladimír Preclík věnoval v roce 2008 Královéhradeckému kraji.

Jak redaktorce Romaně Pacákové řekla architektka výstavy Anna Zemanová, je to takový pestrý kaleidoskop světa tohoto jedinečného sochaře s kořeny v královéhradeckém regionu.

Galerie v galerii

Přehlídku tvorby Vladimíra Preclíka, doplněnou o jeho portréty a portréty jeho přátel, si můžete prohlédnout při návštěvě Galerie Vladimíra Preclíka v prvním patře Galerie moderního umění v Hradci Králové.

Čtěte také

Stálá expozice Galerie Vladimíra Preclíka je sestavena ze soch, obrazů a grafických listů, které umělec daroval Královéhradeckému kraji. Při její návštěvě si můžete udělat dobrý přehled o jeho výtvarné tvorbě, přestože je vystavena jen malá část z více než osmi set sochařských děl, která Vladimír Preclík vytvořil.

Autorovu všestrannost připomínají sochařská díla z kamene, kovu a především ze dřeva, ale i návrhy na některé pomníky nebo obrazy a grafické listy. Mezi exponáty si můžete prohlédnout také portréty Vladimíra Preclíka od významných českých umělců - Jiřího Koláře, Adolfa Hoffmeistera, Jiřího Harcuby a dalších.

Galerijní léto s kávou a úchvatnými výhledy

Pokud se na prohlídku hradecké Galerie moderního umění vydáte v letních měsících, dostanete ke vstupence jako pozornost také kávu, kapučíno či horkou čokoládu, kterou si můžete vychutnat na letní terase galerie a užít si úchvatný pohled na Salón republiky z ptačí perspektivy.

Výstava Vladimíra Preclíka v hradecké Galerii moderního umění

A po celé léto můžete také využít vstup zdarma od 17:00 a každý čtvrtek má hradecká GMU navíc otevřeno až do 20:00 hodin.

Vladimír Preclík (*23. května 1929  +3. dubna 2008)
patří mezi významné představitele českého moderního umění. Vedle sochařské tvorby se věnoval také malbě, kresbě, grafice a literatuře, byl jedním ze zakladatelů a organizátorů Hořického sochařského sympozia a podílel se rovněž na výchově mladé umělecké generace jako profesor a děkan Fakulty výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně.

V Hradci Králové se s tvorbou Vladimíra Preclíka můžeme setkat na mnoha dalších místech: u hotelu Alessandria je umístěn Květ Polabí (1969), v areálu Klicperova divadla se nachází Antické drama (1998) a portrét Václava Klimenta Klicpery (2002), v nové budově výukového centra ve Fakultní nemocnici je instalován portrét lékaře a vědce Karla Rokitanského (2005) a v katedrále sv. Ducha je od roku 2006 umístěna podobizna sv. Klimenta.

autoři: Romana Pacáková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.