Kafíčko a vše, co je sladkého aneb Půlhodinka s paní Dobromilou
31. ledna 1785, tedy před 235 lety, se do rodiny vrchnostenského úředníka Františka Artmanna narodila dcera, které při křtu dali jméno Magdalena. Tehdy ještě nikdo netušil, že na svět přišla autorka nejslavnější kuchařky české historie. Dodnes se velkolepé dovednosti tuzemských hospodyněk oceňují zlidovělým výrokem "Vaří jako Rettigová!".
Čtěte také
Lásku k vaření získala Magdalena v hraběcí kuchyni u hraběnky Bredovské v Kamenné u Příbrami, kam se rodina přestěhovala. Její pozornost si získal starý kuchař, jehož umění obdivovala. Kuchař si na oplátku všiml šikovné dívky a nechával jí stále častěji v kuchyni volnou ruku.
Postupy přípravy pokrmů si zapamatovala, některé si zapsala. Už tehdy dbala nejenom na vzhled a chuť pokrmu, ale také na krásné prostření stolu.
Ve 23 letech se Magdalena provdala za městského úředníka Jana Rettiga, s nímž se znala 11 let. Přestože ji její muž podporoval, necítila se prý v manželství úplně šťastná, možná proto, že byla pravděpodobně silnější osobností než její muž. Na druhé straně, Rettig neměl potřebu svou ambiciózní ženu srážet a podržel ji i při práci na jejím stěžejním díle, kterou byla Domácí kuchařka.
Nejslavnější dílo Rettigové bylo vydáno roku 1826 v královéhradeckém nakladatelství Jana Hostivíta Pospíšila a nese název Domácí kuchařka aneb pojednání o masitých a postních pokrmech pro dcerky české a moravské. V knize je možné najít 1 150 receptů. Většina z nich je velice jednoduchá, tenkrát se zpracovávalo to, co se urodilo na zahrádce, nebo to, co se dalo koupit na trhu. Všechno se zužitkovalo do úplně posledního drobečku.
Čtěte také
Je pravda, že se v knize nacházejí spíš jídla honosnější, ale to je jednak proto, že na vaření obyčejných jídel nebyla kniha potřeba, jednak z důvodu, že Rettigová ráda věnovala čas detailní přípravě a úpravě pokrmu. Přesto to neznamená, že by její kuchyně byla finančně náročná.
Tušíte, co byly Rettigovou v receptech zmiňované žejdlíky a loty? Takže, žejdlík je necelý půllitr (zhruba 0,48 litru) a lot je stará jednotka hmotnosti, představující zhruba 16 až 17 gramů. Až si zkusíte recept podle paní Magdaleny, ať měříte správně.
Pořad připravila Eliška Pilařová. (Repríza z roku 1997.)
Související
-
Káva a kavárny v Litomyšli, to je i slavná Magdalena Dobromila Rettigová a „lahůdka arabská“
Naše rozhlasové putování za kavárnami východočeského regionu se - tak jako prázdniny - pomalu chýlí ke konci. Předposlední, sedmé pokračování nás zavede do Litomyšle.
-
Nová expozice Magdaleny Dobromily Rettigové v Rychnově nad...
V Muzeu hraček na Starém náměstí v Rychnově nad Kněžnou, které vzniklo 2005, otevřou letos 15. dubna, kdy zahájí muzeum svoji pátou sezónu, také novou expozici Magd...
-
Chuť a estetika, tradice a experiment v gastronomii podle M....
Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové se již v Litomyšli zabydlely. Nechybí tedy ani v letošním přehledu akcí. Opět se na Smetanově náměstí a na při...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.