„Kachna“ podpořila kachny. Letní sezónu Afrického safari Josefa Vágnera zahájil vůz Barbory Holické

13. květen 2023 07:56

Propagační jízdou svého Citroenu 2CV zvaného "kachna" se současně automobilová závodnice Barbora Holická přihlásila k podpoře kachen ve dvorském safari parku, protože její malý soutěžní vůz, se kterým se chystá na Rally Dakar Classic, se pyšní stejnou přezdívkou. Její kmotřenka kachna tmavá má převážně  tmavé peří, vyskytuje se v subsaharské Africe a je velmi plachá.

Naproti tomu Bára přijela do cíle afrického safari usměvavá a plná odvážných plánů. O tom je reportáž redaktorky Dany Voňkové.

Čtěte také

Většina kachen dovede velmi dobře létat a čírky dokonce patří k nejrychlejším ptákům vůbec. Potravu si hledají hlavně ve vodě a to tak, že buď na vodě jen panáčkují nebo s nataženým krkem vybírají drobné živočichy a části rostlin u hladiny, nebo se potápějí celé.

Samci jsou přinejmenším v době toku pestřeji a nápadněji zbarvení. Platí to hlavně u druhů, u nichž na vejcích sedí jen samice, zatímco samec obvykle hlídá okolí hnízda - nebo se na péči o potomky nepodílí vůbec. Poměrně běžně se u kachen setkáváme s tím, že samice snáší část vajec do hnízd jiných samic stejného druhu.

Je to zřejmě jakási pojistka na ochranu před predátory - i kdyby jedno hnízdo nepřítel objevil a zničil, další potomci z jiných hnízd přežijí. Káčata jsou takřka ihned po vylíhnutí schopná běhat, plavat a samostatně si shánět potravu. Matka je pouze vodí na místa, kde je jí největší hojnost potravy, hlídá je před predátory a v noci zahřívá.

Čtěte také

Kachna temná žije v subsaharské Africe, přes den se zdržuje na rychlých tocích, v noci se k odpočinku shromažďuje většinou ve velkých hejnech na otevřených klidných vodách. Je velmi plachá. O snůšku i mláďata pečuje pouze samice. Její potravu tvoří vodní rostliny, larvy hmyzu, malé ryby. Věk 10-15let.

A co ještě nevíte o Báře Holické? Třeba to, že studuje byliny a doplňuje si vzdělání na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související