K hudbě přistupujte za každého počasí s radostí, říká organizátorka Podkrkonošského hudebního léta

9. červenec 2024

Pozvěte hudbu do vašich uší a duší v Podkrkonoší. To je motto lákající už na 8. ročník festivalu Podkrkonošské hudební léto, který nabídne letos celkem šest koncertů napříč celým létem na tradičních, ale i netradičních místech podhůří našich nejvyšších českých hor. Bude se hrát v Nové a Staré Pace, ale třeba i na hradě Pecka.

I za tím letošním ročníkem festivalu Podkrkonošské hudební léto stojí talentovaná houslistka Ludmila Waldmann Pavlová. Jak se máte takhle na prahu léta?
Těším se na léto samozřejmě, ale místo letního vyvalování se u moře mě bude čekat fůra koncertů. Takže bych neřekla, že je to pro mě prázdninové léto, ale hudební léto. Pro mě je ale hudba relaxace.

Ludmila Waldmann Pavlová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Pojďme představit váš festival. Osmý ročník, takže tím pádem v roce 2016 vše začalo?
V podstatě to začalo ještě asi osm let předtím, protože já jsem kdysi vyhrála třikrát za sebou houslovou soutěž Muzikovu Novou Paku, což je soutěž pro děti do 18 let, a na základě toho jsem potom v Nové Pace, kde jsem měla babičku, vystupovala každý rok na letním koncertě. A slovo dalo slovo a rozhodli jsme se, že z toho uděláme celý festival. Že pozvu spoustu skvělých hudebníků a budeme tvořit hudbu. Přineseme sem do krásných kostelů, sálů, zahrad a nádvoří to, co by jinak bylo v Praze nebo v zahraničí a lidé by za tím museli dojíždět. A už je to osmý ročník.

Je důležité, aby se nevytrácela radost z muziky. Protože to je základ, proč dělat hudbu. A ta radost se pak přenáší i na publikum.
Ludmila Waldmann Pavlová, houslistka a organizátorka Podkrkonošského hudebního léta

Vy ale nejen hrajete, ale také učíte na vysoké škole, kde jste sama studovala, předmět, který se jmenuje Autenticita a pružnost v hudebním projevu. Vlastně vychováváte muzikanty, aby se zbavili trémy, aby se jim prostě hrálo dobře na pódiu. A děti se právě na různých soutěžích, kde předvádějí, co se naučily, vlastně učí odbourávat trému, ne?
To je docela zajímavá věc, co říkáte. Já jen chci říct, že ještě stále studuji na Akademii múzických umění, teď dodělávám doktorát, ale tento předmět tam učíme. Protože si myslíme, že je to velice důležité nejen pro dospělé, ale i pro děti. Aby prostě k hudbě přistupovali za každého počasí takzvaně s radostí. A ty soutěže mohou člověka velmi nakopnout v tom, že je to takový tah do života, na jaký repertoár se dopracovat a tak. Je hodně důležité si kolem toho povídat, nesmí vzniknout nějaký strach z chyby. Což je docela těžké, aby se na soutěži nevytrácela ta radost z muziky. Protože to je základ, řekla bych, proč dělat hudbu. Ta radost se potom samozřejmě přenáší i na publikum.

Předpokládám, že na festivalu, který nás čeká, je vždy plno radosti z hudby?
Tam je vždycky radost. A řeknu vám, že je to i kvůli tomu, že jsou posluchači nesmírně vnímaví. To je víc než polovina úspěchu, protože nikdy to nejsme jen my, že tam jdeme něco tvořit. Posluchači to přijímají a právě oni tvoří spolu s námi tu atmosféru. Na základě toho se my potom můžeme cítit svobodně a předat jim to, co chceme. Takže veliké díky patří vždy publiku.

Čtěte také

První koncert letošního maratonu šesti koncertů bude v sobotu 13. července.
Ano, je to tak. Zahraje vám Mucha trio, které letos dokonce slaví svých 10 let od založení. Toto trio hraje ve složení housle, klarinet a klavír, ale to nebude jediný koncert, který se bude odehrávat v Hotelu Central v Nové Pace, protože vždy první a poslední koncert je právě na tomto místě. Poslední koncert 25. srpna zavře hezky léto, vystoupí dechový, cenami ověnčený Alinde Quintet. A mezitím jsme se rozhodli, že poputujeme i do jiných měst, takže vám zahrajeme dva koncerty na hradě Pecka, jeden z nich bude open air, to znamená na nádvoří venku. Kdyby pršelo, tak je tam nějaká alternativa, se vůbec nebojte. A zahraje tam oblíbená cimbálová muzika 4. srpna.

Snažím se, aby na našem festivalu vystupovali lidé, kteří do toho jdou opravdu se srdcem na dlani. A doufám, že hudba tak bude také znít.
Ludmila Waldmann Pavlová, houslistka a organizátorka Podkrkonošského hudebního léta

To se ale trošičku vymyká klasické hudbě?
Vymyká, ale řekla bych, že to má veliký základ. Celkově máme všichni někde kořeny a zrovna cimbálovka jde právě úplně ke kořenům Moraváků. Nevím, proč zrovna v Podkrkonoší je to tak hrozně oblíbené, ale já se nedivím. A potom ještě jednou zahrajeme na hradě Pecka, ale tentokrát uvnitř v sále, kde Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic kdysi měl svoji kapelu. Tam vám zahrají dohromady housle a harfa s Ivanou Švestkovou. A protože rádi propojujeme různá odvětví umění, tak celý koncert osvítí světelným designem Martin Krupa. Minulý rok už jsme to tam měli a bylo to opravdu krásné.

Čtěte také

Co dalšího z programu? Já totiž vím, že každý rok chystáte nějakou velkou premiéru. Bude i letos?
Ano, letos bude taky, v novopackém klášteře, který se minulé roky opravoval. Teď bude velká oslava 300 let od založení kláštera a zahrajeme tam světovou premiéru od Darie Kukal Moiseevy, která nedávno vyhrála Cenu OSA. Bude to nesmírně zajímavá skladba, protože kromě toho, že tam zazní cimbál, akordeon, kontrabas, housle a zpěv, tak se budeme pohybovat. A víc už vám asi neprozradím. Přiznám se, že sama bych si to ráda šla poslechnout. To bude 28. července v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nové Pace.

Vy jako houslistka budete všude vystupovat?
Nebudu. Hraji v některých uskupeních, budu hrát v Nové Pace v Mucha triu, tu premiéru budu hrát, a ještě potom 11. srpna ve Staré Pace v kostele svatého Vavřince s mým Pavlova Quartet a Josefem Kovačičem, který nám k tomu zazpívá basovou linku. Na to se moc těším.

Na to jsem se chtěl právě zeptat. Na co se nejvíc těšíte?
To se nedá říct. Dramaturgie festivalu vzniká pozvolna, velmi dlouho a snažím se, aby vystupovali lidé, kteří do toho jdou opravdu se srdcem na dlani. A doufám, že to tak bude znít, protože mám pocit, že v minulých letech to tak znělo. A ze zkoušek musím říci, že se na to těším nesmírně.

Jakub Schmidt a Ludmila Waldmann Pavlová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tak ať se to povede. Ludmila Waldmann Pavlová vás pozvala všechny na festival Podkrkonošské hudební léto.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.