Jste těhotná? Nechte si vyšetřit štítnou žlázu. Pro jistotu

24. květen 2025

Porucha funkce štítné žlázy u nastávající maminky může nepříznivě ovlivnit psychomotorický vývoj miminka. Problém je, že těhotných s tímto onemocněním přibývá.

„Poruchu štítné žlázy u těhotné je nutné léčit. Nerad ten termín slyším, ale údajně i špatně léčená porucha funkce štítné žlázy dokáže zachránit psychomotorický vývoj plodu a je lepší, než když se nastávající maminka s onemocněním štítné žlázy vůbec neléčí,“ podotýká prof. MUDr. Ondřej Topolčan, náměstek ředitele pro vědu a výzkum a primář Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň.

Týden štítné žlázy

Hormony štítné žlázy jsou důležité především pro utváření nervové soustavy dítěte. „V prvním měsíci je plod zcela závislý na správně fungující štítné žláze matky,“ zdůrazňuje primář, „ale i v dalších měsících je pro něj nenahraditelná, dokáže si vyrobit jen jednu třetinu hormonů štítné žlázy a dvě třetiny si bere od ní.“

Gynekologové by měli u těhotných provádět screeningové vyšetření poruch štítné žlázy, nejlépe hned v prvním trimestru. „Funguje to gynekolog od gynekologa různě. Někteří dělají screening perfektně, jiní minimálně, nebo vůbec. Bohužel, v tomto máme co dohánět např. severské státy, kde je vyšetření štítné žlázy u každé těhotné ženy zcela běžné,“ stýská si prof. MUDr. Ondřej Topolčan a doporučuje ženám, které otěhotní, aby příslušné vyšetření samy vyžadovaly.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty