Jsme krásné pohádkové město a také vstupní brána do Českého ráje, usmívá se starosta Jičína Jan Malý

15. květen 2024

Zamíříme do města Albrechta z Valdštejna, kde se pravidelně jednou v roce ujímají vlády nad městem také děti na tradičním pohádkovém festivalu. Město Jičín se také stalo v našem kraji historickým městem roku 2023. Naším hostem je starosta Jičína Jan Malý z hnutí ANO.

Blahopřejeme ke krajskému umístění v anketě Historické město roku 2023. Co to pro město znamená?
My jsme se po vítězství v celostátní soutěži v roce 2016 nemohli pět let se akce zúčastnit, taková jsou pravidla, takže jsme rádi, že byla opět ohodnocena především naše činnost ve Valdštejnské lodži a vybudování teatronu. Jsme rádi, že jsme tohle ocenění dostali a myslím si, že si ho zasluhujeme. A zvyšuje to prestiž našeho města.

Jan Malý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Máte spočítáno, kolik třeba šlo u vás peněz v minulých letech do památek?
Dá se říci, že to byla řada milionů, zejména do památky Valdštejnské lodžie. Protože tam se začalo zdmi, potom se pokračovalo fasádou na lodžii samotné a teď vybudováním čestného dvora. Částečně se to krylo i s dotacemi, které jsme dostali na základě spolupráce s polským partnerským městem Gorzanów v projektu Cesta valdštejnských architektů.

Vedle pohádky jsme i centrum cestovního ruchu. Říkáme, že jsme branou do Českého ráje. Kdežto Turnov je srdcem Českého ráje.
Jan Malý, starosta Jičína

Jednou z památek je také Jičínský zámek na náměstí, který všichni známe z pohádek Václava Čtvrtka na náměstí, kde sídlí jičínské muzeum a galerie. Ten potřebuje rekonstrukci.
Rekonstrukce je v letošním roce nastavena svým způsobem trochu z podnětu krajského úřadu a budou projektovat celou novou expozici. A vzájemně s tím jsme se přidali a budujeme také výtah do části, kde sídlí základní umělecká škola a je tam porotní sál a učebny. Výtah je důležitý i proto, aby základní umělecká škola byla bezbariérová. A tím umožníme i občanům s handicapem účastnit se akcí, které se konají v porotním sále.

Čtěte také

Jak byste nám Jičín představili? Říká se, že je to město pohádky, co ještě vás napadá?
Samozřejmě, to je jeden moment. Já si myslím, že Jičín je, vedle té pohádky, i takové centrum cestovního ruchu. Protože nedaleko máme Prachovské skály a jsme, jak říkáme, branou do Českého ráje. Kdežto nedaleký Turnov, je srdcem Českého ráje.

Zeptám se na autobusové nádraží, protože to je u vás velkým problémem. Zatímco ostatním městům se daří jejich autobusové nádraží rekonstruovat, u vás to moc nejde.
Nedaří se nám to, protože jsou tady ještě větší investiční akce, s kterými jsme se museli vypořádat. A to je především vybudování infrastruktury na lokalitě bývalých kasáren, což je desetihektarový areál. Budujeme zde inženýrský sítě na výstavbu rodinných a obytných domů. Je to rozsáhlá akce, na kterou jsme museli si vzít i úvěr. Takže na autobusové nádraží se zatím už finanční prostředky nedostávají.

Byli jsme úspěšní s dotací u Národní sportovní agentury na rekonstrukci celého stadionu. Tu bychom chtěli zahájit ještě letos.
Jan Malý, starosta Jičína

Autobusové nádraží vás tedy čeká do budoucna.
To je mimo jakoukoliv diskuzi. Sám jsem byl přesvědčený v roce 2014, když jsem nastupoval do funkce, že to ve svém volebním období uděláme. Projekt máme vypracovaný., ale je tam onen tlak na investici v lokalitě kasárna, infrastrukturu rodinných domků a obytných domů, aby byl uspokojen i požadavek občanů v okolí ohledně bytové zástavby.

Čtěte také

Starostujete tedy od roku 2014, třetí volební období. Pořád vás to baví?
Baví, ale je to někdy náročná práce. Ovšem samozřejmě, kdyby mě to nebavilo nebo to nechtěl dělat, tak jsem už další volební období nekandidoval.

Co se všechno změnilo za dobu vaše starostování? Je to těžší nebo jednodušší? A co se povedlo ve městě udělat?
Myslím si, že to první období bylo takové tvůrčí pokud jde o investice a kulturu a sport. Nicméně do toho druhého funkčního období zasáhla pandemie covidu, což mělo vliv na celkovou pružnost. Nedostatek byl sportovních a kulturních akcí. To si myslím, že nějakým způsobem trošku dopadalo na město. Nyní jsou opět podmínky příznivé, nicméně zase na nás doléhá konflikt na Ukrajině, konflikt Izrael-Hamás atd. To jsou momenty, které nemůžete přehlédnout. I na v našem městě.

Čtěte také

Jak je to se sportováním u vás v Jičíně?
Věřím, že to je jedna z pozitivních stránek. My jsme teď dokončili a zkolaudovali tenisovou halu s novými kurty. Chci, aby se koncem května nebo počátkem června ten areál otevřel. A jsem rád, že jsme byli úspěšní s dotací u Národní sportovní agentury na rekonstrukci celého stadionu. Je tam travnatá plocha na utkání v kopané a kompletní plochy atletické. Jednáme už se zhotovitelem, který byl v rámci zakázky vysoutěžen, aby zpracoval konkrétní projektovou dokumentaci. Chtěli bychom v letošním roce celou rekonstrukci zahájit. A musí to být hotové do roka.

Už jsme zmínili pohádkový festival. Ale vy byste chtěl pozvat také na akci, která u vás začíná už zítra.
Ano, zítra začíná významná událost, Valdštejnské slavnosti, které jsou jednou za dva roky. My se s touto akcí střídáme společně s městy Cheb a Frýdlant. Přijedou delegace jak z Frýdlantu, tak z Chebu, ale i z ostatních spřátelených měst, ze slovenského Martina i z německého Erbachu a polské Svídnice. Takže se na to těšíme, věřím, že nám bude počasí přát, protože je připraven opravdu bohatý kulturní program po celé dny až do neděle 19. května.

Jan Malý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Já můžu zmínit, že v sobotu to bude velký průvod vévody Valdštejna lipovou alejí až na Valdštejnské náměstí, kde bude ukázka vojenského ležení, historické tržiště, přehlídka řemesel, spousta zábavy. Starosta Jičína Jan Malý vás všechny zve. Moc děkuji za rozhovor.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související