Jsem zastáncem kvalitních produktů, které nás dobře chrání před slunečním zářením, radí kosmetička
Kosmetická radioporadna s instruktorkou jógy Lenkou Holáskovou, která vystudovala i tento obor. Péči o pleť a naši kůži v létě probereme i z hlediska chemického složení nejrůznějších kosmetických přípravků.
Pojďme si něco říci k výběru opalovacích přípravků. Jaký vybírat ochranný faktor? Hodně mluví o tom, že nic jiného než padesátku, protože sluníčko má velikou sílu.
Mohu říci, jak to dělám já, protože částečně žiji v Čechách a částečně ve žhavé Austrálii, kde je nejprudší Slunce na naší planetě. Tam mě právě sluníčko naučilo používat výhradně testované výrobky. Tedy výrobky, které jsou testovány nejen na výši faktoru, tedy jestli ono uvedené číslo tam skutečně je, a jestli také na pleti vydrží.
Protože mám takovou zkušenost, že jsem si například dala nejmenovanou značkovou padesátku a v Austrálii jsem se za hodinu opravdu hodně spálila. Tedy je dobré se tím opravdu zabývat a hlídat si to. V Austrálii to velice přísně testuje i vláda v rámci prevence rakoviny kůže u obyvatelstva.
Jako kosmetička se dívám na to, v jaké kondici pleť je. Hledám a používám takové výrobky, aby po opalování pleť nebyla zarudlá.
Lenka Holásková, vystudovaná kosmetička a lektorka jógy
A stačí dát do Googlu tři písmena TGA. Dostanete se na web, který uvádí, zda výrobek prošel tím nejnáročnějším testováním pro konzumenty na světě. Zadáte celý název výrobku a ono vám to v angličtina napíše, jestli prošel testováním. Zda skutečně obsahuje onen uváděný číselný faktor a jestli vydrží i při nějaké zátěži, třeba při lehkém sportu na pláži.
Čtěte také
Ochranný faktor je jedna věc. Ale co konzistence. Jsou lepší opalovací krémy, mléka nebo oleje?
Já jsem hodně na tu výdrž, protože jsem zažila to nejprudší slunce, tedy u mne prioritně nejde o tu konzistenci. Ale samozřejmě i jako kosmetička se dívám na to, v jaké kondici je potom pleť a hledám výrobky, aby tam ta expozice byla. A jestli potom opalování pleť není zarudlá.
A striktně si vybírám výrobky, které mají tzv. Full spectrum, tedy celé spektrum a chrání nás před všemi ošklivými efekty slunečních paprsků. Ne všechny výrobky to mají. Na obale by mělo být napsáno Full spectrum.
Čtěte také
Co říkáte na natírání kokosovým olejem jako ochranu před sluníčkem? Může podle vás nahradit opalovací přípravek?
Tohle je velké téma, přírodní kosmetika versus ta konvenční. Já bych k tomu řekla opět svoji zkušenost. Když jsem se namazala padesátkou, která nebyla kvalitní, tak jsem se spálila za hodinu. A kdybych se namazala kokosovým tukem, tak jsem přesvědčená, že bych se spálila ještě mnohem víc a dříve.
Takže vždy platí, pokud pracujete na Slunci, tak s rozumem. Jsem zastáncem velice kvalitních produktů, která nás chrání. Opravdu bych byla opatrná, nezanedbejte tu ochranu, jako je používání nekvalitních přípravků nebo se vůbec nezabývat jejich složením. Když si najdete kvalitní výrobek, vždy vás ochrání celé.
Opravdu bych byla opatrná, nezanedbejte ochranu, jako je používání nekvalitních přípravků nebo se vůbec nezabývat jejich složením.
Lenka Holásková, vystudovaná kosmetička a lektorka jógy
Po opalovacích krémech, ať už je to krém nebo olej, se někdy zhorší pleť, objeví se akné, flíčky, pupínky. Co proti tomu můžeme dělat?
Myslím, že to trápí mnoho žen. Ale proč vznikají pupínky, to může být z mnoha důvodů. Je pravda, že některé opalovací přípravky jsou velmi hutné, ale na trhu začíná být velký výběr a myslím si, že se dají najít takové, které i vizážisti používají třeba pod make up a jsou velmi lehké.
Čtěte také
A potom ony pupínky mohou souviset také s tím, jak dáma pečuje o svoji pleť po té solární lázni nebo po aplikaci ochrany na kůži. Mně se třeba osvědčily hydrofilní oleje, protože ty to krásně smyjí a ještě trošičku pleť ošetří. Doba je rychlá a já mám ráda expresní věci, nechci trávit v koupelně spoustu času.
Kvalitní české hydrofilní oleje najdete v každé drogerii. Tam jde o technologii, že to není pouze olej, který znáte z kuchyně nebo kterým jste si namazali tělo. Hydrofilní olej už ze svého názvu ukazuje, že když se spojí s vodou, tak vám vytvoří příjemné pleťové mlíčko s perfektní a zároveň pečující čistící schopností.
Celou radioporadnu na téma péče o pleť v létě s kosmetičkou Lenkou Holáskovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Jarní sluníčko je zrádnější než letní, může vést rychleji ke kožnímu spálení, varuje dermatoložka
Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm!
-
Jak poznáte, že je vaše mateřské znaménko rizikové? Melanom je hodně nebezpečný typ rakoviny kůže
Melanom je onemocnění kůže - jedná se o formu rakoviny. Jednou z příčin jsou pigmentová znaménka. Až 50 procent melanomů vzniká na podkladě našich mateřských znamének.
-
Klíště: 5 chyb, které jsme odkoukali od rodičů a je čas se jich zbavit
Klíšťata jsou aktivní do 5 stupňů nad nulou, jejich sezóna tedy pomalu končí. Ale již v dubnu začne znovu. S očkováním je vhodné začít v podzimních měsících.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.