Jména Anna a Viktor, jejichž svátek v kalendáři dělí jeden den. Osudy těchto dvou lidí spojila válka
Ve Vrchlabí si připomeneme jeden z nejznámějších válečných příběhů. Pamětní deska na vrchlabském rodném domě Viktora Kuglera připomíná známý příběh „Deníku Anny Frankové". S historikem Jiřím Loudou se tam zastavila redaktorka Eliška Pilařová.
Hlavní vrchlabská ulice, nárožní dům vedle pošty, dnes číslo popisné 150. Rodiště Viktora Kuglera. Jméno, které nemělo být zapomenuto.
Čtěte také
Jak se vlastně dostal do slavného válečného příběhu Anne Frank?
„Viktor Kugler získal odborné znalosti ve Vrchlabí na tkalcovské škole. Ale zřejmě po střídání profesí v Německu se začal věnovat obchodu. Takže přešel do firmy Opekta, kde byl spolumajitelem otec Anne Frankové Otto. Ta firma se věnovala zejména obchodu s kořením."
„Za druhé světové války, když byly židovské podniky arizovány, tak Otto Frank převedl svoji firmu právě na Viktora Kuglera, který se stal formálně ředitelem. Ten potom schovával rodinu Frankových v zadní části domu a vepředu provozoval firmu. A rodinu zásoboval vším potřebným, aby v tom úkrytu všichni přežili."
„Vydělával peníze a kupoval i pod rukou potraviny, protože samozřejmě fungoval přídělový, lístkový systém."
Viktor Kugler byl Němec
„Viktor vyrůstal v poměrně vyhraněném německém prostředí. Viděl nástup nacismu, ale tuto ideologii za svoji nepřijal. Přešel do Holandska a pracoval ve firmě, kde byli majitelé Židé. A v roce 1938 dokonce žádá o holandské občanství."
Čtěte také
Viktor Kugler žil příběh Frankových i poté, co byl jejich úkryt prozrazen a konec byl velmi tragický.
„On byl také zatčen a poslán do koncentračního tábora. Ale při transportu se mu podařilo utéct a do konce války se skrýval. V Kanadě, kam po druhé světové válce přesídlil, potom dělal na vyžádání osvětové přednášky po školách. A získal vysoké izraelské vyznamenání Spravedlivý mezi národy."
Byl to statečný člověk. Jeho rodný dům ve Vrchlabí léta patřil také židovské rodině.
„Ten dům patřil významné podnikatelské rodině Löwytů, kteří tady v té době měli bělidlo a úpravnu látek. Takže kontakt s židovským prostředí tady byl. A pravděpodobně to nebyli domácí nepříjemní. Ale jestli to je skutečně jen symbolická záležitost nebo šlo o faktickou dobrou zkušenost v soužití se židovským etnikem, to je otázka."
Dnes je na tomto nárožním domě pamětní deska Viktora Kuglera, která připomíná i vysoké izraelské vyznamenání. Jde o jedno ze zajímavých zastavení u vrchlabských památek.
Související
-
V Dobrušce budou Kameny zmizelých. Jde o pomníky připomínající bývalé židovské obyvatele města
Dobruška na Rychnovsku bude mít své Kameny zmizelých. První čtyři kameny budou zasazené při příležitosti letošního 80. výročí zesílení perzekuce Židů v roce 1941.
-
Stáří náhrobků na židovském hřbitově v Dobrušce prozrazuje i výtvarné pojetí hebrejského písma
V okrajové části Dobrušky v jakési nehybnosti odpočívá starý židovský hřbitov. kde se pohřbívalo až do osudného roku 1942. Po druhé světové válce už nebylo koho...
-
Město Náchod podpořilo čtvrt miliónem korun rekonstrukci bývalé židovské obřadní síně
Městské zastupitelstvo v Náchodě schválilo na svém jednání poskytnutí dotace ve výši 250 000 korun, jejímž příjemcem je Židovská obec Praha.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Další úmrtí těhotné ženy v Polsku. ,Těžký případ,‘ hají se nemocnice, rodina podala trestní oznámení
-
Pracovat jako OSVČ je výhodné. K paušální dani by neměli mít přístup všichni, kritizuje ekonom Pertold
-
Ministryně vrací šéfovi armády pravomoci. Podezření na korupční jednání vojáků šetřili i elitní detektivové
-
Sklon k antisystémovosti a dezinformacím jsou propojené nádoby, říká odborník na extremismus