Jičín chce získat pozemky u křižovatky na Moravčice a obchvatu města. Musí proto do dražby

Ilustrační foto
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilustrační foto

Jičín má zájem koupit pozemky v blízkosti křižovatky na Moravčice a obchvatu. Jejich vlastník je ale v insolvenci, proto se město zúčastní v říjnu dražby. Nejnižší podání je stanoveno na necelých 4,1 milionů korun. Město potřebuje část těchto pozemků kvůli plánované přestavbě současné křižovatky.

Konkrétně jde o čtyři parcely o celkové výměře 17 036 metrů čtverečních. Ty mají pro Jičín strategický význam. Město má sice na většinu z nich zajištěno předkupní právo, ale teď ho nemůže uplatnit.

„Město se účastní dražby, která probíhá v režimu insolvenčního řízení. Současný soukromý vlastník je v platební neschopnosti a insolvenční správce, exekutor, pořádá dražbu," vysvětluje mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

O koupi pozemků město usilovalo už před dvěma roky

S tehdejším vlastníkem, který je nyní v platební neschopnosti, se město již před dvěma roky domluvilo. Byl i znalecký posudek na cenu pozemků. Jenže potom vyšlo najevo, že je firma v insolvenci a nemůže nakládat se svým majetkem.

02469141.jpeg

„Ten pozemek se dostal do režimu exekutora a soud nám sdělil, že se musíme účastnit dražby a že naše předkupní právo v tu chvíli neplatí," dodává místostarosta Jičína Jan Jiřička z Volby pro město.

Na části těchto pozemků by měla vyrůst nová křižovatka. Ta současná, podle vedení města, není bezpečná.

„Ta křižovatka je v současnosti, přiznejme si to, poměrně nebezpečná. Kdo to tam zná, tak onen výjezd, zejména pokud chcete překonat hlavní komunikaci obchvatu na Moravčice, tak to tam opravdu není bezpečné," říká Jan Jireš.

Jičín si nechal vypracovat studii kvůli výstavbě podjezdu. Ta by měla být hotová do konce října.

„Zatím to vypadá, že to možné je, ale je zapotřebí získat souhlasná stanoviska alespoň od těch základních dotčených orgánů. Takže to bude samozřejmě policie, povodí a podobně," říká místostarosta Jičína Petr Hamáček ze Sdružení pro Jičín.

A dodává, že současně by v této oblasti měla vyrůst i nová silnice.

Spustit audio

Související