Ježíškova vnoučata splnila i neobvyklé přání pana Štěpána v Domově pro seniory v Trutnově

17. prosinec 2017 09:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pan Štěpán s ukulele

Pan Štěpán, který žije v Domově pro seniory v Trutnově, celý život miloval hudbu a hrál na různé nástroje. Klasická kytara je na něj už bohužel příliš velká, proto mu Ježíškova vnoučata v podobě dvou mladých dívek z Prahy nadělila ukulele. 

Reportérka Jana Házová mohla být díky sociální pracovnici Ivě Horné u rozbalení tohoto dárku. 

„Vy jste takový náš muzikant. A dvě nádherná mladá děvčata vám splnila přání," rozbaluje Iva Horná dárek pro pana Štěpána.

Ježíškova vnoučata poslala krásné ukulele. Pan Štěpán hned ponořil své prsty do strun.

Je to velký muzikant. Ale je mu již přes 90 let. Dříve ještě v domově pro seniory tancoval, zpíval i hrál na různé hudební nástroje.

S postupujícím věkem a nemocí je to však již horší. Ale když uvidí struny na ukulele, které mu připomínají také jeho mládí, má pan Štěpán nefalšovanou radost.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz

autor: Jana Házová
Spustit audio

Související