Ježíškova vnoučata opět nadělovala - tentokrát uzené a pivo

28. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mladá tříčlenná rodina přivezla nadílku panu Františku Hakovi

V Domově důchodců ve Dvoře Králové nad Labem se rozdávaly dárky. Ježíškova vnoučata v podobě mladé tříčlenné rodiny přivezla nadílku panu Františku Hakovi. U předání nechyběla ani naše reportérka.

S dárkem do Domova důchodců ve Dvoře Králové nad Labem dorazila rodina Šnajdrova z Nového Města nad Metují. Proč se rozhodli obdarovat právě pana Haka?

„Dlouho jsem vybírala dárek. Když se tam objevily první dárky, tak mne to mrzelo, protože tam byly samé takové drahé. Tak jsem každý den sledovala, jestli se tam objeví něco, co bychom byli schopni splnit. A tak jsem objevila pana Františka. Pivo a uzené máme taky rádi," směje se paní Šnajdrová.

Pan Hak se právě vracel z rehabilitace a návštěva s dárky jej překvapila a potěšila.

A zatímco si pan František prohlíží své dárky, tak se zeptáme ještě ředitelky domova důchodců Ludmily Lorencové, kolik přání na Ježíškova vnoučata tady zaznamenali?

„Nemám úplně přesné číslo, ale těch splněných přání je dnes už čtyřicet. Kapacita našeho zařízení je 80 osob. Takže víme, že polovina našich klientů už má splněné své přání. A ta přání jsou opravdu nejrůznější," doplňuje Ludmila Lorencová.

JEŽÍŠKOVA VNOUČATA

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit. Nápad byl na světě.

Během loňských Vánoc se skupině dobrovolníků, nadšenců a přátel podařilo splnit zhruba 600 vánočních přání. Od knih přes předplatné časopisů, uzeniny a boty až po zážitková přání, jako návštěva zoo po čtyřiceti letech, návštěva divadelní vlásenkárny až třeba po jízdu na harleyi.

Loni na jaře zaujal projekt Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich stovky a budou jich tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek, či přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Radost, kterou v ten den někomu pod vánočním stromkem uděláte, totiž budete prožívat i Vy sami.

Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

autor: Jana Házová
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka