Jedny z největších varhan v Evropě můžete opět slyšet v plné síle. V kostele sv. Mořice v Olomouci
Kostel sv. Mořice stojí v samém srdci Olomouce. Jeho stavba je jedním z nejvýznamnějších dokladů pozdně gotické architektury na Moravě. Nabízí nevšední výhled z bezmála 46 metrů vysoké jižní věže a také nádherný zvuk varhan, které patří k největším v Evropě. V uplynulých třech letech prošly náročným restaurováním. Nyní opět znějí při pravidelných bohoslužbách i koncertech.
První písemná zmínka o kostele sv. Mořice v Olomouci pochází z roku 1257, jeho založení je spojeno s olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku. Kvůli četným požárům byl kostel několikrát přestavován. K dokončení současné gotické podoby kostela došlo v polovině 16. století. Po požáru v roce 1709, kdy bylo zničeno téměř všechno vybavení, bylo nutné postavit i nové varhany.
Se stavbou kúru a varhan se začalo v roce 1730. Po smrti dvou varhanářů, Josefa Emanuela Heintzlera a Kryštofa Zikmunda Klembta, byl v roce 1740 pověřen stavbou varhan známý vratislavský varhanář Michael Engler. O výzdobu varhanní skříně se postarali olomoučtí sochaři Filip Satler a Jan Antonín Richter. Dali vzniknout krásně zdobenému nástroji, tehdy největšímu na Moravě, který měl 3 manuály, 44 rejstříků a asi 2 500 píšťal. Poprvé se varhany rozezněly v roce 1745. Pro jejich velikost a sílu zvuku se jim začalo přezdívat Královna moravských varhan.
Podle slov organologa olomoucké arcidiecéze Jana Gottwalda se v průběhu doby nástroj stával poplatným zvukovým ideálům doby. Už v 18. století byly varhany přeladěny, ve století 19. byly dvakrát upraveny v duchu romantismu a doplněny o další rejstříky.
V 50. letech 20. století bylo kvůli špatnému stavu varhan rozhodnuto, že se původní Englerovy varhany zrekonstruují a také rozšíří. Přestavba firmou Rieger-Kloss trvala do roku 1971, kdy vznikla současná podoba varhan. Tato obnova a modernizace zvýšila výrazové hudební možnosti klasického barokního nástroje.
Dnes mají mořické varhany 5 manuálů, 95 rejstříků a 7 884 píšťal. Patří tak k největším svého druhu v Evropě. Od podzimu 2020 měli v rámci kompletního restaurování varhany ve své péči pracovníci renomované slovinské restaurátorské firmy.
V září letošního roku varhany slavnostně požehnal olomoucký biskup Josef Nuzík a rozezněly se také v rámci programu 55. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu. Jejich plný zvuk můžete slyšet při pravidelných bohoslužbách a koncertech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.