Jedinečný Český ráj jako poselství a věčná inspirace očima citlivého pozorovatele Zdeňka Mrkáčka
Rozhlasová Návštěva je plná ráje, ptactva a příběhů z přírody. Představíme vám Zdeňka Mrkáčka - ornitologa, zoologa, spisovatele a fotografa, který se v posledních letech pustil do další profese a natočil celovečerní dokumentární film Jedinečný Český ráj. Rodák z Nymburka dnes žije v Kněžnicích na Jičínsku.
Sám se Českým rájem zabývá téměř celý život, napsal o něm několik knih a uvědomuje si, že už v minulosti vznikly o tomto regionu jiné dokumentární filmy.
Jeho nový dokumentární film ovšem nabízí zcela nový a unikátní pohled na Český ráj tak, jak ho možná neznáte. A představuje i fascinující skalní svět.
Natáčení a sběr materiálu zabraly 10 let
Čtěte také
„Byl bych rád, aby diváci chápali náš dokument jako poselství toho, jak je Český ráj rozmanitou a pestrou krajinou. Atmosféra celku je důležitá, ale hodně záleží i na detailech, rostlinách a živočiších. S těmi je potřeba vycházet jako s našimi sousedy,“ přiblížil Zdeněk Mrkáček.
Bývalý lomnický občan a stálý příznivec tohoto města Zdeněk Mrkáček je autorem řady knih a výstav o přírodě a krajině, mnoha přednášek a také akcí spojených s Vítáním ptačího zpěvu jako neúnavný popularizátor přírody Českého ráje a Lomnicka.
„Český ráj je bezesporu jedním z turisticky nejvíce navštěvovaných území naší vlasti. Pro většinu domácích i zahraničních turistů je přitažlivý a vyhledávaný především díky skalním městům, hoře Kozákovu, Troskám a dalším hradům a zámkům. Už mnohem méně je známý bohatostí živé přírody s obyvateli skal, lesů, rybníků, vodních toků i suchých teplých luk.“
Čtěte také
„Roste tu více než tisíc druhů vyšších rostlin a na třicet tisíc druhů živočichů. Spolu s námi obývají stejné území, jsou našimi skutečnými sousedy, provázejí nás celým životem a obohacují ho. Jsou zajímaví barvou, tvarem, způsobem života, svými úžasnými smysly a schopnostmi. Nemálo z nich se však bohužel řadí mezi druhy ohrožené vyhynutím.“
Ani po natočení filmu Jedinečný Český ráj nesloží Zdeněk Mrkáček fotoaparát a kameru do klína a nenechá své smysly odpočívat na gauči. Za své si totiž vzal citát, který je vytesaný na pomníku děkana Antonína Marka v Libuni v Českém ráji: „Usiluj dokud času zbývá! Přítomnost jest kolébkou budoucnosti.“
RNDr. Zdeněk Mrkáček vystudoval Střední lesnicko-technickou školu v Trutnov a pak Přírodovědeckou fakultu v Praze. Celý život fotografuje hlavně faunu a flóru, nově je režisérem a kameramanem celovečerního dokumentárního snímku Jedinečný Český ráj. Žije v Kněžnicích na Jičínsku. Je autorem knih Duše Českého ráje, Ptáci nejen Českého ráje, Český ráj - věčná inspirace a řady dalších.
Jeho živoucí snímky přírody Českého ráje vypovídají, že autor není jen vynikajícím a citlivým pozorovatelem, ale že přírodu vnímá jak s velkou pokorou, tak s hlubokou znalostí. To je zřejmé i v podtextu rozhlasové Návštěvy, kterou se Zdeňkem Mrkáčkem natočila Vlaďka Wildová při představení filmu Jedinečný Český ráj v jičínském biografu, v současné domovské oáze v Kněžnicích na Jičínsku, ale i při toulkách přírodou pod dohledem hory Tábor a vyvýšeniny Kozlov.
Související
-
Příroda není na jedno použití! V Českém ráji to podtrhují cvičné exkrementy jako Lesní překvapení
Ojedinělý osvětový program s názvem Lesní překvapení bude pokračovat každé pondělí v autokempu Sedmihorky v Českém ráji až do konce prázdnin.
-
Čertovy rohy nebo také brána do pekel. Hrad Trosky se stal opravdovým symbolem celého Českého ráje
Trosky jsou zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného vrchu v katastrálním území obce Troskovice v okrese Semily. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj.
-
„Český ráj to na pohled.“ První chráněná krajinná oblast Československa slaví své 65. narozeniny
Malebný unikát české přírody je chráněný už 65 let. Český ráj se 1. března 1955 stal vůbec první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.