Jeden z nejpodivnějších tvorů na světě. Vypadá jak malý čert lezoucí po stromech. Ksukol!

8. prosinec 2018

Před pár dny naháněli našim dětem hrůzu čerti. A tak se reportérka Dana Voňková rozhodla, že vám představí zvíře, které vypadá také strašidelně, nebo přinejmenším zvláštně - takového malého zvířecího čerta. Jmenuje se ksukol, žije pouze na Madagaskaru a domorodci mu dali jméno aye-aye.

Ksukol má černou srst, velké uši, pronikavé oči a rozměry jako velká kočka. Ksukoly najdete v zoologických zahradách jen ve čtyřech zemích světa a na dvou ostrovech. U nás je neuvidíte ani v jediné.

Cestovatel Stanislav Lhota měl v Safari Parku Dvůr Králové přednášku o zajímavých ksukolech

Přesto si přednášku cestovatele Stanislava Lhoty o zajímavých ksukolech přišlo do Safari Parku Dvůr Králové poslechnout hodně zájemců. Byla mezi nimi i redaktorka Dana Voňková.

Je druhem lemura a řadíme ho do řádu primátů. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na ostrově Madagaskar, kde mu domorodci říkají aye-aye.

Ksukol je jedním z nejpodivnějších tvorů na světě

Tento noční a samotářský tvor vypadá jako směsice různých zvířat - podobá se velké domácí kočce s tváří fretky nebo lasice a má nezávisle na sobě pohybující se netopýří uši.

Ksukolové žijí na Madagaskaru

Dalším znakem ksukola jsou postupně dorůstající zuby, pronikavé zelené oči a černé přední tlapy s kostnatým prostředníčkem připomínajícím suchou větvičku. Tímto prstem ksukol vyhledává larvy hmyzu schované hluboko v kůře stromů, semínka a ovoce. Šplhá přitom po větvích, ťuká na kůru a naslouchá ozvěnám z dutin stromů. Pokud domnívá, že by se mohlo jednat o něco chutného, ohlodá kůru a tak se dostane ke kořisti.

Díky ztrátě přirozeného prostředí a lovu patří dnes ksukol mezi ohrožené druhy. Je to zvíře velmi citlivé na toxiny v potravě, v zajetí se těžko rozmnožuje a navíc většinu narozených mláďat tvoří samečkové. O důvodech, proč se tomu tak děje, zoologové jen spekulují.

Ksukolové žijí na Madagaskaru

Díky kácení pralesů a lovení je bohužel mnoho ksukolů ohroženo vyhubením. V některých oblastech Madagaskaru lidé věří, že ksukolové přinášejí neštěstí a proto je zabíjejí.

Ksukoly najdete v zoo v Německu, ve Velké Británii, v USA a v Japonsku. Také na Tchaj-wanu a Madagaskaru.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související