Jeden z nejpodivnějších tvorů na světě. Vypadá jak malý čert lezoucí po stromech. Ksukol!
Před pár dny naháněli našim dětem hrůzu čerti. A tak se reportérka Dana Voňková rozhodla, že vám představí zvíře, které vypadá také strašidelně, nebo přinejmenším zvláštně - takového malého zvířecího čerta. Jmenuje se ksukol, žije pouze na Madagaskaru a domorodci mu dali jméno aye-aye.
Ksukol má černou srst, velké uši, pronikavé oči a rozměry jako velká kočka. Ksukoly najdete v zoologických zahradách jen ve čtyřech zemích světa a na dvou ostrovech. U nás je neuvidíte ani v jediné.
Přesto si přednášku cestovatele Stanislava Lhoty o zajímavých ksukolech přišlo do Safari Parku Dvůr Králové poslechnout hodně zájemců. Byla mezi nimi i redaktorka Dana Voňková.
Je druhem lemura a řadíme ho do řádu primátů. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na ostrově Madagaskar, kde mu domorodci říkají aye-aye.
Ksukol je jedním z nejpodivnějších tvorů na světě
Tento noční a samotářský tvor vypadá jako směsice různých zvířat - podobá se velké domácí kočce s tváří fretky nebo lasice a má nezávisle na sobě pohybující se netopýří uši.
Dalším znakem ksukola jsou postupně dorůstající zuby, pronikavé zelené oči a černé přední tlapy s kostnatým prostředníčkem připomínajícím suchou větvičku. Tímto prstem ksukol vyhledává larvy hmyzu schované hluboko v kůře stromů, semínka a ovoce. Šplhá přitom po větvích, ťuká na kůru a naslouchá ozvěnám z dutin stromů. Pokud domnívá, že by se mohlo jednat o něco chutného, ohlodá kůru a tak se dostane ke kořisti.
Díky ztrátě přirozeného prostředí a lovu patří dnes ksukol mezi ohrožené druhy. Je to zvíře velmi citlivé na toxiny v potravě, v zajetí se těžko rozmnožuje a navíc většinu narozených mláďat tvoří samečkové. O důvodech, proč se tomu tak děje, zoologové jen spekulují.
Díky kácení pralesů a lovení je bohužel mnoho ksukolů ohroženo vyhubením. V některých oblastech Madagaskaru lidé věří, že ksukolové přinášejí neštěstí a proto je zabíjejí.
Ksukoly najdete v zoo v Německu, ve Velké Británii, v USA a v Japonsku. Také na Tchaj-wanu a Madagaskaru.
Související
-
Dvorský safari park chová nový druh afrických veverek bušových
Nový pár veverek bušových se nastěhoval do expozice mangust v Safari Parku Dvůr Králové. Půlroční samec a roční samice dorazili do Dvora Králové z Německa.
-
Do surikatí rodiny přibyla v Safari Parku Dvůr Králové dvojčata. A mají se čile k světu
Není to zcela obvyklé, aby se mláďata narodila na podzim, ale ta královédvorská to zvládla dobře, jsou zdravá a čiperná. Ač se to nezdá, drobná surikata je šelma.
-
Koráby pouště Šarlota a Omar si užívají v Safari Parku Dvůr Králové pohodlný život
Představíme vám Šarlotu a Omara. Kdyby žili v některé z arabských zemí, určitě by se proslavili jako závodní velbloudi. V Africe by asi s karavanou nosili těžký náklad.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Projednávaný návrh zákona se na hony vzdálil tomu, co bylo obsahem lex Babiš II, vysvětluje soudce Uhlíř
-
480 úderů za 48 hodin. Izrael během útoků na Sýrii údajně zničil až 80 procent strategických zbraní
-
Pouze dvakrát 10 minut. Sněmovna zkrátila řečnickou dobu k novele o poplatcích za veřejnoprávní média
-
Smetana: Rusko přišlo o klíčový vliv. Povstalci v Sýrii využili válku na Ukrajině i dění v Izraeli