Je před námi kouzelná Svatojanská noc a s ní jeden starobylý zvyk z podhůří Krkonoš a Jizerských hor

23. červen 2021 08:54

Letním slunovratem začalo v pondělí po půl šesté ráno astronomické léto. Čarovná Svatojanská noc ale nastane právě dnes, vpředvečer svátku svatého Jana Křtitele - a to je prý vůbec ten nejlepší čas pro veškerá kouzla.

Čtěte také

Ještě, než se vydáte pro devatero kvítí na svatojánský věneček, připomeneme si s etnografkou Janou Sojkovou a s redaktorkou Eliškou Pilařovou jeden krásný, ale téměř zapomenutý krkonošský lidový zvyk.

V selské jizbě selský stůl a v oknech muškáty. Pod stolem, mezi trnožemi síto přikryté bílou plachetkou. A v síti devatero kvítí.
„Záleží na tom, kde se jak ten zvyk dodržoval. Někde to bylo sedmero kvítí, jinde jen mateřídouška. Jak se zvyk zachovával na Vysocku, tak to mělo být přesně devatero léčivých bylin, které měly být nasbírány z devatera mezí."

Kopretina, řebříček, zvonek, kukačky, pelyněk, mateřídouška, rozchodník, heřmánek a třezalka, tedy bylina svatého Jana.

Čtěte také

Etnografka Jana Sojková nesbírá devatero kvítí poprvé. Postýlka pro Jánečka, se tomu říká.
„Křesťanská legenda vypráví o tom, jak šel Jan Křtitel světem a potřeboval sehnat nocleh. V jedné vsi se mu to povedlo, ale bylo to u chudé vdovy, která neměla ani postel, na kterou by ho uložila. Tak běžela a natrhala kvítí, aby měl lože aspoň voňavé, i když na zemi."

„A druhý den, když Jan Křtitel odešel, tak tam našla ta žena odměnu za to, že se ho ujala."

Postýlka svatého Jana, to je zvyk známý z podhůří Krkonoš a Jizerských hor.
„Kvítí se nasbíralo v předvečer svátku svatého Jana. Postýlka měla své místo v posvátném rohu místnosti pod nejdůležitějším kusem nábytku, kterým byl rodinný stůl."

Čtěte také

„Buď se kvítí stlalo přímo na zem a přikrylo plachetkou a ozdobilo svatými obrázky nebo se stlalo do kruhového síta. A když nebyly po ruce svaté obrázky, tak stejnou službu udělaly třeba obrázky sýkorek, velbloudů nebo žiraf."

Kvítí tu krásně voní, stůl je přikrytý kapradím.
„Zvyk se dodržoval hlavně kvůli dětem. Druhý den na té postýlce děti objevily od svatého Jana nadílku. A aby bylo větší překvapení, tak někde tu postýlku zakrývali kapradím. To když se potom odhalilo, tak děti zajásaly."

Trošku to připomíná věnečky pod polštářem. Také to je v posteli kvítí.
„Aby se splnily sny ze svatojánské noci."

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související