Je to komplot a spojení nesmyslných tvrzení, říká obhájce jednoho z obžalovaných v krkonošské kauze

8. září 2020 08:27
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Soud (ilustrační foto)

Až do konce tohoto pracovního týdne pokračuje u Krajského soudu v Hradci Králové projednávání takzvané krkonošské kauzy. Týká se poškozování přírody a pokusu o dotační podvod. Případ souvisí s Pecí pod Sněžkou i územím Krkonošského národního parku. Mezi 9 obžalovanými je například nezávislý starosta Pece Alan Tomášek nebo bývalý ředitel KRNAPu Jan Hřebačka. Některým hrozí až 12 let ve vězení.

Čtěte také

První část kauzy souvisí s údajně nezákonným úložištěm zeminy v Peci pod Sněžkou v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody a s přesahem do chráněné zóny KRNAPu.

Zeminu se zbytky stavebního materiálu ze staveniště opravovaného obchodního domu Sněžka v centru města těžká nákladní auta podle obžaloby nelegálně navážela přes horní tok řeky Úpy na pozemky, které měla v nájmu firma SIVIA CZ.

„Jedná se o trestný čin ohrožení životního prostředí. Samozřejmě i v souběhu se zneužitím pravomoci úřední osoby,“ říká státní zástupce Jiří Viesner.

Druhá část případu se týká herní krajiny Pecka nad Velkou Úpou.
„Jedná se o možné právní kvalifikace dotačního podvodu v souběhu s poškozením finančních zájmů Evropské unie. Tam hrozil škodný následek ve výši 32 milionů českých a vzhledem k tomu, že poskytovatel dotace, což v tomto případě bylo ministerstvo pro místní rozvoj, tuto dotaci nakonec nevyplatilo, tak je to ukončeno ve stadiu pokusu.“

Justice a spravedlnost (ilustrační foto)

Hradecký krajský soud zatím začal s výslechy obžalovaných.

Čtěte také

Nezávislý starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek vinu jednoznačně odmítl. Jeho obhájce Pavel Jelínek považuje vše za nesmysl.
„Ta obžaloba je spojení a komplot spekulací, polopravd a v některých případech úplně nesmyslných tvrzení. Předložíme soudu kompletní dokumentaci, že ta deponie tam byla už několik desítek let předtím, než tam byla tato konkrétní. Prostě je to opět vykonstruováno tím, že si najednou někdo něco vymyslel.“

A výhrady má i ke druhé části kauzy. Tedy že by jeho klient projektem Pecka například pomohl společnosti Mega Plus, která provozuje Skiresort Černá hora - Pec.
„Herní krajina byl projekt mezi Českou republikou a Polskem. Tady z toho dělají, že to bylo pro nějakého podnikatele. Možná nějaký podnikatel z toho získá výhodu, protože je blízko. Možná jiný a další a další. Ale to byla mezinárodní záležitost, kde ta trasa šla přes Sněžku. A pan Tomášek si nemohl vymyslet kudy půjde.“

Celý tento týden jsou u hradeckého krajského soudu na programu výslechy obžalovaných, další jednání jsou pak v plánu koncem října a v polovině listopadu.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související