Jan Malý: Chceme v Jičíně 52 nových rodinných domků a 14 obytných domů. To je teď náš zásadní úkol

21. únor 2020

Kam se vypravíme? Když řeknu, že do města Albrechta z Valdštejna, kde vždy alespoň na pár dní jednou v roce přebírají vládu děti a pohádkové bytosti, budete vědět? A když řeknu Rumcajs a Manka, tak už určitě vědět budete a je vám jasné, že se podíváme do Jičína. Jeho starosta, JUDr. Jan Malý z Hnutí ANO, je naším hostem.

Jaká byla cesta z Jičína do Hradce?
Cesta byla, dá se říct, jak ji všichni známe, tedy standardní. Těsně před Hradcem se samozřejmě nakupí množství vozidel. A pak už se jede pomaleji do města. Ale svým způsobem, jelikož to je to také ve výstavbě, tak bych si nestěžoval. Byl to prostě dojezd do Hradce standardním způsobem.

Starosta města Jičína Jan Malý gratuluje šťastné trojnásobné mamince k narození Aničky

Co vás první napadne, když se řekne Jičín.
Jičín je mé rodné město, to za prvé. A za druhé, když už jsem nyní starostou, tak mě hned napadne, že je to krásné historické město. Získali jsme v roce 2016 ocenění od ministerstva kultury. Samozřejmě Jičín je také pohádkové město. A také bránou do Českého ráje.

Říká se, že je Jičín město sportu. Snažíme se vytvářet podmínky, aby hlavně mládež měla ve sportu možnost uplatnění.
JUDr. Jan Malý, starosta Jičína

Jak dlouho vy už starostujete?
Od listopadu 2014, myslím, že jsem nastupoval 5. listopadu. A teď je mé druhé funkční období.

Čtěte také

Vy jste vystudoval právnickou fakultu v Praze a dlouho jste působil v advokacii. Co vás nakonec přivedlo do komunální politiky?
Já vám řeknu asi ten moment. V minulosti jsem byl voličem ODS, ale po situaci, která vznikla po roce 2010, to je známá vláda premiéra Nečase, tak jsem se přeorientovával a říkal jsem si, že tuto politickou stranu už volit nebudu. Nicméně v té době vzniklo Hnutí ANO a první kandidátka do Poslanecké sněmovny mě svým způsobem oslovila. A přijal jsem nabídku Hnutí ANO. Sice ta kandidátka byla většinou z bezpartijních, ale pár lidí bylo z Hnutí ANO. Nakonec jsme přijal nominaci do kandidátky v komunálních volbách.

Jičín se stal historickým městem roku 2016

Město Jičín má zhruba 16 a půl tisíce obyvatel. Je tam vše, co takové město má mít? To znamená školy, lékaře, kulturu, sport?
Podle mého názoru se město snaží a naplňuje podmínky pro dobrý život. Jednak jsou tam dostatečné pracovní příležitosti, máme jeden a půl procenta nezaměstnanosti, to znamená velice nízkou. Jsou tam velký závody jako Ronal, Kobit, Continental, takže pracovní příležitosti tady jsou. A pokud hovoříme o využití volného času, tak si myslím, že Jičín žije poměrně bohatým kulturním i sportovním životem. Máme řadu sportovních oddílů. Říká se, že je Jičín město sportu. Snažíme se vytvářet podmínky pro to, aby hlavně mládež měla ve sportu možnost uplatnění.

Jičín se stal historickým městem roku 2016

A vaše sportovní záliby? Vím, že máte rád fotbal a na kole se také rád projedete.
Ano, je to tak. Teď už ale samozřejmě jen fandím, nechodím sportovat a hrát fotbal. Ale stále fandím fotbalu, pracoval jsem i v našem fotbalovém váýboru. A přes léto jezdím na kole, to máte pravdu, ano.

Lyže v zimě? Byl jste letos na lyžích?
Letos jsem nebyl na lyžích. Měl jsem určité zdravotní problémy se zády, takže jsem musel na doporučení lékaře lyžařskou sezónu vypustit.

Čtěte také

Většinu měst podobné velikosti jako je Jičín trápí odliv občanů. Stěhují se jinam a města se pomalu vylidňují. Jak je to u vás?
Já se domnívám, že to se na nás nevztahuje. Zaznamenáváme mírný nárůst občanů. Chceme ale i lidi v Jičíně stabilizovat. To znamená, že je před námi obrovský úkol, zástavba bývalé lokality Kasárna. Podali jsme žádosti o stavební povolení ve všech potřebných odvětvích. V této lokalitě by mělo být vybudováno 52 rodinných domků a 14 obytných domů. To je pro nás na následující období zásadní úkol.

Ještě se vrátím k minulému roku. Vy jste dobře hospodařili, protože městský rozpočet skončil s přebytkem přes 17 milionů korun.
V zásadě to bylo 17 milionů, ano. Je v tom ovšem pěstounská péče, takže k rozdělení do jednotlivých položek bylo 13 milionů korun. A skutečně jsme se snažili, aby byly investovány do nemovitostí. Budeme mít vzduchotechniku ve sportovním areálu, nová osvětlení ve sportovním areálu, vybudování požární zbrojnice v Robousích třeba i dětská hřiště. Celá částka byla rozdělena a investována.

Valdštejnská lodžie v Jičíně

Můžete se pochlubit také nádherným, rekonstruovaným kinem, to je Biograf Český ráj. Chodíte rád do kina?
Chodím pravidelně do kina. Myslím si, že se kinem opravdu můžeme chlubit. Máme vysokou návštěvnost. Na tom má svůj podíl ředitel Miškovský, který promítá i pro seniory, pro děti ze škol, školek. Návštěvnost je opravdu velmi dobrá.

Jičín mám opravdu rád, je to mé rodné město. A nyní navíc dělám starostu. Je pro mne ctí, že mohu tuto funkci zastávat.
JUDr. Jan Malý, starosta Jičína

Je naopak něco, co vás trápí? Jaké jsou problémy v Jičíně?
Samozřejmě, bude nás dlouho trápit realizace rekonstrukce samotného Valdštejnského zámku, která má zhruba 10 etap. Ukončili jsme teď první etapu. Bude otevřeno městské informační centrum. Další záležitostí je jezuitská kolej. Ta byla vybudována ještě za Valdštejna. Zde dáváme určité investiční pobídky, abychom určitou část vytvořili tak, aby mohla být využívána i různými subjekty.

Je to ovšem běh na dlouhou trať.
To je běh na velmi dlouhou trať. Ano, máme před sebou řadu roků.

Čtěte také

Jaké velké investice plánujete pro rok 2020?
Nejdůležitější investice je momentálně dokončení budovy bývalého VZP u autobusového nádraží. Během letních prázdnin by to mělo být zkolaudováno, aby jednotlivý subjekty, který by tam měly být nastěhovány, mohly začít svoji činnost od 1. září. Bude tam pedagogicko-psychologická poradna, speciální pedagogické centrum, občanské poradenské středisko, péče o duševní zdraví, TyfloCentrum a oblastní charita.

Co je pro vás na Jičínu nejkrásnější? Proč jste vy jako advokát, který se v Jičíně narodil, toto město nikdy neopustil?
Advokátní práce souvisí s tím, že vytváříte službu pro občany. A jelikož advokátní kancelář byla v Jičíně ukotvená, tak jsem nenašel důvod, proč bych měl stěhovat někam do jiného města. Jičín mám opravdu rád. A nyní navíc dělám starostu. Je pro mne ctí, že mohu tuto funkci zastávat.

Jakub Schmidt a JUDr. Jan Malý ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Naším hostem byl starosta Jičína Jan Malý. Moc děkujeme za návštěvu. Ať se Jičínu dál skvěle daří.
Já děkuji za pozvání. Na shledanou.

S Jičínem je především spojeno působení Albrechta z Valdštejna, vrchního velitele císařských vojsk za třicetileté války, který v Jičíně jako frýdlantský vévoda provedl rozsáhlou přestavbu. A také loupežníka Rumcajse, který v pohádkách Václava Čtvrtka a Radka Pilaře sídlil ve fiktivním lese Řáholci.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související