Jako v hororu. Záhadnou zlatou kouli našli vědci na dně oceánu u pobřeží Aljašky. Teď ji zkoumají
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně popsány.
Japonsko vypustilo raketu H-2A, jejíž malý modul SLIM se pokusí přistát na Měsíci. Lunární modul SLIM vyvinula japonská vesmírná agentura JAXA za účelem testování technologií pro přesné přistání na měsíčním povrchu. Raketa vynesla také družici XRISM, která má pozorovat plazmu ve hvězdách a galaxiích.
Čtěte také
Vědci z Technické univerzity v Liberci vyvinuli žáruvzdorný materiál, který dokáže prodloužit odolnost konstrukcí při požáru, a usnadnit tak evakuaci osob. Materiál údajně až o desítky minut oddálí okamžik tavení kovu, a tedy i zhroucení stavby. Nový geopolymerní kompozit vydrží teploty až 1000 °C. Před požárem už zkušebně chrání např. ocelové nosníky plynového zásobníku v Praze-Satalicích.
Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR vynalezli postup, jak včas diagnostikovat virus napadající jahody. Díky tomu lze zvýšit produkci pěstovaných jahod. Takzvaný strawberry virus způsobuje až třetinový pokles úrody a téměř poloviční snížení počtu odnoží.
Čtěte také
Vědci na dně oceánu u tichomořského pobřeží Aljašky objevili záhadnou zlatou kouli, která podle nich může být vejcem nakladeným neznámým mořským tvorem nebo mořskou houbou. Nyní objekt analyzuje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru. Hladký objekt se zvláštním otvorem uprostřed byl nalezen v hloubce více než tří kilometrů pomocí dálkově řízeného podmořského průzkumníka.
Archeologové objevili v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku kostry staré přibližně 7000 let. Na lidské pozůstatky narazili stavbaři při pokládce inženýrských sítí pro již postavený rodinný dům. Nález oznámili pracovníkům Slováckého muzea, kteří se na místě v červenci a srpnu věnovali záchrannému archeologickému výzkumu.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Biosmršť! Projekt mapuje rozšíření vybraných nepůvodních druhů živočichů a rostlin v České republice
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Vědci představili první lidský „pangenom“, dosud nejúplnější soubor lidských genomů od 47 lidí
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Přirození zabijáci. Specifické bílé krvinky zkoumají pro využití k léčbě pražští a finští vědci
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.