Jak vypadá česká, nebo chcete-li evropská veverka, ví každý. Poznali byste ale africkou veverku?

29. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Veverka bušová v Safari Parku Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové chová veverky kapské a bušové. Kapské se teď na zimu schovaly do nor ve výběhu nedaleko hlavního vchodu, z Německa nově dovezené veverky bušové se nastěhovaly rovnou do vytápěné expozice k mangustám. Najdete je v průchodu šelmince a přes skleněnou stěnu je můžete dosyta pozorovat. 

Dvorský safari park chová nový druh afrických veverek bušových

Veverka bušová v Safari Parku Dvůr Králové

Nový pár veverek bušových se nastěhoval do expozice mangust v Safari Parku Dvůr Králové. Půlroční samec a roční samice dorazili do Dvora Králové na začátku letošního října z Německa. V současné době obývají expozici společně s mangustami trpasličími.

Zvířata, která běhají po zemi, jsou mangusty, ta, která se na vás budou dívat z vyšších pater boxu, to jsou veverky.

Další zajímavosti o těchto hlodavcích nabízí zooložka Gabriela Linhart a reportérka Dana Voňková.

Drobnější veverka bušová se na rozdíl od veverky kapské, kterou Safari Park Dvůr Králové také chová, uchyluje v případě nebezpečí nebo i ke spánku do korun stromů či alespoň do hustých křovin. Na zemi je zastihneme jen v době, kdy hledají něco k snědku. Mohou to být spadané plody, kořínky a byliny, ale především nejrůznější hmyz včetně mravenců.

Veverka bušová v Safari Parku Dvůr Králové

Do jejich jídelníčku patří i pupeny a výhonky dřevin.

Veverka bušová žije téměř samotářsky nebo v menších rodinných skupinách. Samice staví pro mláďata hnízdo ve stromové dutině, kterou vystele trávou a dalším jemným materiálem.

Dvorský safari park nově vlastní půlročního samce a roční samici. Do Dvora Králové nad Labem přicestovali z Německa a expozici sdílejí s mangustami trpasličími. Jejich společné soužití je zatím bezproblémové, dobře spolu vychází i nová dvojice veverek.

Veverky bušové v přírodě obývají Afriku na jih od Sahary a patří mezi hlodavce.

autoři: Dana Voňková , baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související