Jak uspět (ne)jen jako náctiletý. Knížka Kristýny Volfové upozorňuje na důležitost vnitřního úspěchu

7. srpen 2024

Představíme vám nejnovější knihu Kristýny Volfové, která od svých 13 let píše básně. Proto byl její první knihou před lety Deník poezie, pak to byla druhá kniha Strašák jménem jídlo, protože Kristýna si prošla poruchami příjmu potravy a začala ostatním pomáhat se zdravějším přístupem ke svému tělu a udělala si certifikát výživové poradkyně.

Po střední škole začala studovat psychologii na vysoké škole, tak předpokládám, že třetí kniha bude je zase o tom, jak pečovat sami o sebe, o svoji duši, hlavu, psychiku a své já, aby bylo všechno tak, jak má. Kristýna Volfová je naším dnešním hostem.

Lidé se chtějí posouvat dál co se týče materiálních věcí. Ale důležité je se také soustředit na naše psychické zdraví a vnitřní sebevědomí.
Kristýna Volfová, studentka psychologie

O čem je tedy vaše třetí kniha s názvem Jak uspět (ne)jen jako náctiletý?
Jak už jste zmínil, začala jsem studovat psychologii a jelikož jsem vydala svoji druhou knížku Strašák Jménem jídlo, kde jsem se dotkla i tématu psychologického, tak jsem se později rozhodla dát vše do kupy takto do knížky Jak uspět (ne)jen jako náctiletý, kde se věnuji hodně tématu vnitřního úspěchu. I na titulní stránce je napsáno, že je knížka zaměřena na vnitřní úspěch všech, kteří chtějí vystoupit z davu, nehledě na svůj věk. Podstata knížky je ta, že se často lidé koukají na vnější, kariérní úspěch, chtějí se posouvat dál co se týče materiálních věcí.

Čtěte také

To chce možná každý, ne?
Ano, ale myslím si, že je hodně důležité se také soustředit na naše psychické zdraví, protože často v dnešní době prožíváme chronický stres. Tedy celkově se zaměřit na sebevědomí, sebehodnotu, sebelásku i na vztahy. Jak na vztah k sobě samému, tak i vztah k ostatním. To jsou témata, které v mé knížce najdete.

Připomenu váš příběh, vy jste si snad už v 15 letech udělala Kurz výživové poradkyně, je to tak?
Ano, bylo to v 16 letech, právě jsem byla v prvním ročníku na střední škole. To jsem si udělala úplně první akreditaci. Měla jsem už na základní škole poruchy příjmu potravy s tím, že to začalo nejprve s ortorexií, což je přehnané řešení jídla a cvičení, později to šlo do anorexie, což znamená, že jsem hodně zhubla. A potom jsem se na střední škole bohužel dostala do problémů se záchvatovitým přejídáním.

Napsala jsem knihu pro ty, kteří se bojí začít s něčím novým, protože mají strach z toho, kolik jim je let. Podle mne na věku nezáleží.
Kristýna Volfová, studentka psychologie

Můžeme říci, co to spustilo?
To je těžká otázka, protože ono to může spustit více věcí. Co si pamatuji, ono už to je delší doba, co jsem si tím prošla, bylo to tím, že jsem chtěla nějakým způsobem vypadat hezky. Začala jsem cvičit, chodila na gymnastiku a chtěla jsem se líbit. A potom, když jsem začala hubnout, ostatní mi to chválili, tak jsem chtěla zhubnout ještě víc. To je i téma, které řeším jak v knize Strašák jménem jídlo, tak v této mé nové knížce. Protože názory okolí jsou problematické často v tom, že si je hodně bereme k srdci. Ať už to je třeba kritika, kterou si vyloženě nezasloužíme, nebo často vnímáme i konstruktivní kritiku negativně.

Čtěte také

Jak na tohle zareagovat a nic si z toho nedělat?
To je přesně onen vnitřní úspěch, jak jsem zmiňovala. Schopnost mít nějakou sebereflexi, což hodně lidí nemá. Tedy i tohle téma čtenáři v mé knize najdou.

Jak vy jste se vůbec z těch problémů dostala?
Z poruch příjmu potravy jsem se dostala během covidu, protože nám zavřeli školu a já nemusela každý den vstávat v pět hodin ráno a vracet se večer třeba v sedm. Takže mi nastal úplně jiný režim a mohla jsem se soustředit sama na sebe. Začala jsem i dobře spát, protože jsem během střední školy spánkový režim neměla úplně dobrý. Začala jsem lépe jíst a celkově jsem se zaměřila na psychiku. Ale trvalo mi to asi rok a půl, možná dva, než jsem se z toho úplně dostala.

Čtěte také

Komu je tedy určena vaše knížka? Kdo by si ji měl přečíst nebo komu může pomoci?
Jak už je vidět z názvu Jak uspět (ne)jen jako náctiletý, knížku jsem napsala pro všechny, kteří chtějí uspět nehledě na svůj věk. Dle mého názoru je jedno, jestli nám je 18 nebo 50 let, pokud chceme třeba začít hrát tenis nebo se chceme věnovat nějakému podnikání. Věřím tomu, že úplně nezáleží na věku. Napsala jsem tedy knihu pro ty, kteří se třeba bojí začít s něčím novým, protože mají strach i z toho, kolik jim je let. Nebo mají nějaké jiné strachy.

V knize vidím nejrůznější kapitoly a jedna z nich se jmenuje Sebevědomí a rozdílné podmínky. Jak důležité je takové zdravé sebevědomí?
Je důležité, protože pokud člověk nemá sebevědomí i třeba při poruše příjmu potravy, tak pak se často může v uvozovkách spoléhat na názory okolí a často si je dost bere k srdci a nezná svoji vlastní sebereflexi. Neví, co je správné a co ne. Protože často se nám dějí věci, aniž bychom jako věděli proč. Nemáme zpětnou vazbu sami od sebe.

Je hodně důležité, což možná zní jako klišé, vzdělávat se celý život. Tak nacházíme svůj další potenciál, své nové koníčky.
Kristýna Volfová, studentka psychologie

Další kapitola má název Pořád se snažte posouvat. To je také důležité, abychom neusnuli na vavřínech a pořád se snažili něco dělat?
Vystudujeme například nějakou školu a potom už se neposouváme dál. Znám hodně lidí, kteří mi řekli, že třeba nečtou žádné knihy, že je to nebaví. A já si myslím, že je hodně důležité, což možná zní jako klišé, vzdělávat se celý život. Tak nacházíme svůj další potenciál, určitě je třeba podstatné to, abychom nacházeli nějaké nové koníčky atd.

Čtěte také

Co vás baví? Jaké máte koníčky kromě psychologie?
Mým koníčkem jsou určitě sociální sítě, mám tam svoji platformu. Jak Instagram, tak i například platforma YouTube jsou mé koníčky. Natáčím videa a jezdím na sebevzdělávací semináře, hodně čtu knížky. A ještě ráda cvičím, chodím do fitka.

Je pro vás, Kristýno, jídlo pořád strašákem? Jako se člověk dostane úplně z problémů?
Věřím tomu, že se z toho člověk může dostat, pokud dokáže ovládnout své myšlenky. To je další téma v mé nové knížce. Vnitřní monology a dialogy, protože my se sami se sebou často bohužel vnitřně hádáme. Hlavou nám denně proběhne 60 až 80 000 myšlenek a z toho nedokážeme až 95 % podchytit, protože to jsou prostě automaticky běhající myšlenky. A často tam právě běhají ty negativní myšlenky. Ale pokud se člověk dokáže zaměřit na to, co ho vnitřně trápí, navštíví třeba terapeuta nebo psychologa, tak věřím, že se z toho může dostat. Pokud si to i sám uvědomí.

Čtěte také

A to je opět o tom sebevědomí, jak jsme říkali.
Je to tak. A když si s problémem člověk nedokáže poradit sám, což se často stává, tak je důležité navštívit nějakého odborníka.

Pojďme pozvat na křest vaší nejnovější knížky.
Křest bude v pátek 9. srpna od 16:30 hodin v Hradci Králové v Petrof Gallery. A je otevřený pro širokou veřejnost. Přijít může každý.

Naším hostem byla Kristýna Volfová, studentka psychologie, výživová poradkyně a hlavně autorka nové knihy Jak uspět (ne)jen jako náctiletý.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.