Jak úspěšně zvládnout přijímací zkoušky na střední školu. Zkuste si online test zdarma!

3. únor 2020

Státní přijímací zkoušky na střední školy jsou organizovány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy skrze jeho agenturu CERMAT. Předpokladem každého uchazeče o studium na střední škole zakončené maturitní zkouškou je podstoupit didaktický test z českého jazyka a matematiky. Tato povinnost se týká všech uchazečů o čtyřleté, šestileté i osmileté studijní obory.

Michaela Poljaková ze společnosti SCIO v naší radioporadně na téma: Jak se úspěšně připravit na přijímací zkoušky.

Čtěte také

Kdo organizuje státní přijímací zkoušky a co je jejich obsahem? Mají přijímací zkoušky stejný průběh na všech školách? Jaké jsou letošní termíny? Jaké jsou časové limity, kolik času je na český jazyk a kolik na matematiku?

Jsou nějak zohledněni žáci se specifickým vzdělávacím programem? Je možné požádat o prodloužení časového limitu pro dyslektiky a dysgrafiky? Jaké typy úloh můžeme s určitostí čekat? Na co bývají zaměřené? Vyplatí se procvičit si úlohy z loňského roku? Opakují se úlohy?

Podle čeho ředitelé škol potom rozhodují o přijetí?

Ačkoliv je didaktický test v rámci Státních přijímacích zkoušek povinný, může se samotný průběh zkoušek na jednotlivých školách lišit.

Ředitelé škol dle svého uvážení mohou dále doplnit kritéria přijímacího řízení, např. o pohovor, účast žáka na soutěžích či další testy. Didaktickému testu od společnosti CERMAT musí ředitel dát váhu v celkovém přijímacím řízení minimálně 60 procent, v případě sportovních gymnázií nejméně 40 procent.

SCIO - děláme vzdělávání jinak
Chceme měnit vzdělávání. Proto ostatně Scio v roce 1995 Ondřej Šteffl založil. Pokud přemýšlíme o novém projektu, řídíme se tím, že musí jít o kvalitní alternativu vycházející ze soudobých vědeckých poznatků. A to jak u tradičních věcí, jako jsou naše testy, tak u těch inovativních, třeba vzdělávacích hraček nebo ScioŠkol.

Druhá polovina přijímacího řízení může být plně v režii vámi vybrané školy. Informace o přesném průběhu přijímacího řízení je ředitel školy povinen zveřejnit do ledna. Hledejte je nejčastěji na webových stránkách vámi vybrané školy.

Jak to bude s termíny?

Testování proběhne v dubnu 2020 na všech studijních oborech zakončených maturitní zkouškou. Vlastní testování bude realizováno ve dvou řádných termínech. Oba termíny testů budou probíhat ve dvou různých dnech: jeden den pro uchazeče o přijetí na šestiletá a osmiletá gymnázia a jiný den pro uchazeče o čtyřletá studia.

První a druhý náhradní termín jsou společné a určené pro všechny obory vzdělávání.

Termíny testů státních přijímacích zkoušek 2020:

První řádný termín - čtyřleté obory 14. dubna 2020
První řádný termín - šestileté a osmileté obory 16. dubna 2020
Druhý řádný termín - čtyřleté obory 15. dubna 2020
Druhý řádný termín - šestileté a osmileté obory 17. dubna 2020
První náhradní termín - 13. května 2020
Druhý náhradní termín - 14. května 2020

Pro každé kolo byly připraveny jednotné testy z českého jazyka a literatury (ČJL) a matematiky (MA), a to v provedení pro čtyřleté, šestileté a osmileté studium. Testování probíhá metodou tužka - papír; žáci budou mít k dispozici zadání i záznamový arch v listinné podobě.

SCIO má pro vás online test zdarma

Příprava na přijímací zkoušky je náročná, a tak vám možná přijde vhod test z českého jazyka nebo matematiky, který si můžete zdarma vyplnit na našem webu. Vaše dítě si tak snadno udělá představu, jak na tom v jednotlivých předmětech je a co a jakou formou je dobré začít pilovat.

Online testy z českého jazyka a matematiky jsou přístupné ZDARMA
Vyplnění testu zabere maximálně 30 minut
Výsledek testu vám bude zaslán obratem na vámi uvedenou e-mailovou adresu
Díky výsledkům zjistíte, na čem je potřeba zapracovat a na co se zaměřit v přípravě

Celou radioporadnu s Michaelou Poljakovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související