Jak se kontroluje kvalita pitné vody? Co nepatří do kanalizace? Jak můžeme šetřit vodou?

29. březen 2018

Technolog pitných vod společnosti Královéhradecká provozní Pavel Král v naší radioporadně. Téma: voda je život. Pořebujeme vodu pitnou a potřebujeme s ní šetřit.  

Pitná voda „je zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů nebo látek ovlivňujících akutním, chronickým či pozdním působením zdraví fyzických osob a jejich potomstva".

Pro region Hradec Králové jsou využívány podzemní zdroje pitné vody z několika lokalit - jedná se zejména o podzemní zdroje Litá, Třebechovice, Nový Bydžov, Třesice a Písek.

Část pitné vody je také nakupována z regionu Náchod a Pardubice - prostřednictvím Východočeské vodárenské soustavy. I tato voda je vodou z podzemních zdrojů.

Pitná voda a minerálka (ilustrační foto)

Hradecká voda splňuje všechny podmínky, které nám určuje národní legislativa. Její kvalita je průběžně prověřována jak provozovatelem, tak hygienickou stanicí.

Podzemní vody jsou charakteristické svojí vyšší tvrdostí, což platí i pro vodu upravenou, kterou využívají naši odběratelé.

Oblast v okolí Chlumce nad Cidlinou je z většiny zásobena z podzemních vrtů v oblasti Třesice - Písek. Jedná se o kvalitní podzemní vodu, která je ovšem velmi tvrdá a obsahuje zvýšené koncentrace železa a manganu. Proto je na úpravně vody Chlumec nad Cidlinou upravována po chloraci odželezněním na pískových filtrech. Voda tak nepřichází do styku s žádnými chemikáliemi kromě aktivního chloru, který se užívá pro hygienické zabezpečení vody.

Pavel Král ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové
autoři: Milan Baják , Blanka Malá
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.