Jak se daří tučňákům na východě Čech? Rozhlasový přenos nejen ze světa těchto nelétavých ptáků
Přenos ze Safari Parku Dvůr Králové od pavilonu tučňáků. Kromě této novinky představíme s ředitelem dvorského safari parku Přemyslem Rabasem i další aktuality zoologické zahrady, s redaktorkou Danou Voňkovou a tiskovým mluvčím parku Michalem Šťastným se projedeme nočním safari a pozveme vás na řadu akcí, které zoo připravuje.
Safari Park Dvůr Králové získal z Nizozemí 24 vzácných tučňáků brýlových a poprvé v 76leté historii zahrady je představil návštěvníkům. Pro tučňáky vznikla nová expozice, která je největší svého druhu v České republice a na Slovensku. Lidi pozve přímo do světa tučňáků, je totiž průchozí. V pavilonu za 43 milionů korun nechybí ani bazén a kukaně na hnízdění.Čtěte také
Pavilon tučňáků brýlových, jejichž domovinou je pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky, je součástí budovaného komplexu Jihozápadní Afrika. Zoo jej staví v sousedství vily ředitelství na místě bývalé slévárny, kterou zoo v minulosti získala pro své rozšíření.
Komplex, jehož výstavba v součtu přijde na více než 100 milionů korun, již nabízí průchozí voliéru pro plameňáky růžové a další mokřadní ptáky. V budoucnu jej osídlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni.
„Za třicet let ředitelování jsem už šéfoval medvědům, rosomáků, pižmoňům, sajgám, tuleňům, slonům, žirafám, hrochům, nebo nosorožcům, ale tučňáci jsou moji kolegové vůbec poprvé,“ říká s nadsázkou ředitel safari parku Přemysl Rabas.
„Chov tučňáků je nesmírná výzva, je velmi obtížný. Tučňáků navíc v přírodě stále rychle ubývá a takováto záloha v lidské péči je stále potřebnější. Z pohledu osvěty o Africe mají tučňáci navíc také výsadní postavení. Mnoho lidí překvapí, že tučňáci v Africe vůbec žijí,“ doplňuje Přemysl Rabas.
Čtěte také
Expozice, která v safari parku vznikla, nemá v Česku a na Slovensku obdoby. Je průchozí a představuje přístav namibijského města Luderitz. Na břehu velkého bazénu návštěvníci uvidí dřevěné molo s lodním jeřábem, funkční rezavý maják nebo soubor typicky hrázděných domků s odkazem na evropské osadníky v oblasti. Nechybí ani dvě lodě, „zakotvené“ na oblázkové pláži.
Z pohledu chovatelů jsou velmi důležité zvláštní kukaně, rozmístěné na souši. Jde o speciální hnízdní boudy, které mají tučňáci obydlet a později v nich i vyvádět mláďata.
Tučňáci budou sice venkovní expozici obývat celý rok, mají ale k dispozici i vnitřní objekt se dvěma bazénky a chovatelskou přípravnou. Větší část zázemí je věnována rozsáhlému systému filtrace, který udrží nezbytnou špičkovou kvalitu vody.
Od mikrofonu se na vás těší Lada Klokočníková a Zdeněk Novák!
Související
-
Mezi nejlepší atrakce na planetě zařadili cestovatelé na portále Tripadvisor náš dvorský safari park
Podíváme do Safari Parku Dvůr Králové. Kvůli vládním nařízením ohledně koronaviru jsou teď i zoologické zahrady samozřejmě zavřené, přesto se tam ale dějí velké věci.
-
Džungle jako džungle, říká s úsměvem a nadsázkou senátor a ředitel safari parku Přemysl Rabas
Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové, je hostem Lady Klokočníkové v přímém přenosu z radiokavárny District 5 v Havlíčkově ulici v Hradci Králové.
-
Chcete spatřit zvířata, jaká jste v Česku ještě neviděli? Patří k nim čtyřčata cibetek afrických
Čtyřčata cibetek afrických se narodila v Safari Parku Dvůr Králové a k vidění jsou v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. V zoologických zahradách jsou tato zvířata raritou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.