Jak by měla podle oficiálních odhadů vypadat letošní úroda ovoce? Dařit by se mělo zejména meruňkám

2. červenec 2025 07:25

Sklizeň ovoce bude letos v Česku nadprůměrná. Vyplývá to z vyjádření Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Dařit by se mělo především meruňkám. Sami sadaři ale berou letošní rok spíš jako průměrný.

Čtěte také

„Je v tom samozřejmě započítán onen tragický loňský rok, kdy úroda nebyla. Ve srovnání s loňským rokem je nyní úroda trojnásobná, tedy s tím to srovnávat do určité míry ani nelze,“ vysvětluje zmíněný rozpor předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík, podle kterého mimořádně špatná loňská sezóna výrazně zkreslila průměrné hodnoty. I tak jsou ale sadaři s letošním rokem zatím poměrně spokojeni.

I když u jablek to vypadalo i lépe, říká Martin Ludvík. „Je třeba říci, že jsme měli na začátku roku větší očekávání, protože po té loňské úrodě byla květná násada stromů podstatně větší. Čekali jsme tedy spíše nadprůměrnou úrodu. Ale přeci jen na jaře nebylo počasí na mnoha místech ideální. Takže je z toho "jen" průměrná úroda, ale i tak jsme za ni rádi.

Čtěte také

Jednomu druhu ovoce se ale letos určitě daří výrazně lépe než jindy, říká mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Petra Hrabčáková. „Výrazně lépe jsou na tom meruňky s odhadovanou sklizní 1 952 tun. Což odpovídá 175 procentům pětiletého průměru tohoto druhu ovoce.

Ceny letošní solidní úroda ale nijak zásadně neovlivní, stejně jako v minulých letech bude záležet především na sklizni v dalších zemích Evropské unie.

„Dá se říci, že ceny, alespoň českého ovoce, které se převážně prodává na farmách při samosběrech a při lokálním prodeji, oproti loňsku až tak zásadně nezdražily. O něco vyšší ceny se v tuto chvíli zdají například u třešní, asi jako jediného druhu. I ceny samosběrů jahod de facto zůstaly na loňské úrovni, uzavírá předseda ovocnářů Martin Ludvík.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio
    • 80 let s vámi
      Hradecké minuty

    Mohlo by vás zajímat