Jak Barborka ke třešním přišla? A kde v Krkonoších najdeme nejvýše rostoucí třešňový strom?

4. prosinec 2022 07:36

Malou třešňovou alej vysázela Správa Krkonošského národního parku na Strážném a pod Kněžicemi. V rámci programu péče o památné ovocné stromy se dočkala záchrany i stará ptáčnice na Vápenici. A protože rozkvetlé třešňové větévky patří k vánoční tradici, v čase Barborek si povíme s odborníky krkonošské genetické rostlinné banky právě o třešních.

Zimní sad v klášterní zahradě ve Vrchlabí. Lehce mrzne a já jsem si přišla pro Barborky. Proč je to ale právě třešeň?

Čtěte také

„Protože zrovna třešeň potřebuje zhruba 20 dní na to, aby nám v teple krásně rozkvetla. Jabloně nebo hrušně potřebují těch dní víc. A když si to odpočítáme od 24. prosince, tak jsou to prostě Barborky,“ říká Ludmila Harčaríková, odborná pracovnice Správy Krkonošského národního parku.

Tady v zahradě augustiniánského kláštera ve Vrchlabí býval ovocný sad. By jste teď obnovili tradici a jsou tu i některé vzácné třešně. „Máme zde několik starých odrůd, které byly nalezeny u horských chalup.“

barborky

A Jakub Fišera, odborný pracovník Správy Krkonošského národního parku, doplňuje, že tady bychom si mohli nařezat Barborky, ale na Strážném mají pracovníci za sebou také velký kus třešňové práce. „Podpořili jsme ošetření tamní památné třešně na jižním úbočí kopce Vápenice.“

Čtěte také

„Je to ptáčnice. Planý, ale krásný, veliký strom, zhruba 100 let starý. Třešeň už v posledních letech silně prosychala, proto, aby se nerozlomila, jsme jí odlehčili větve. Ale abychom měli do budoucna zajištěnu následnou generaci třešní na tomto místě, tak jsme tady vysázeli čtveřici nových, mladých stromků, starých odrůd. Ty nám napěstovali ve Výzkumném ústavu ovocnářském v Holovousích, kde mají obrovský genofond třešní.“

Takový základ nové aleje. „A třeba ve Vrchlabí, po cestě směrem ke kapličce svaté Anny, jsme vysadili dalších deset spolu místním okrašlovacím spolkem. Takže okolí Vrchlabí je teď plné mladých třešní,“ doplňuje Jakub Fišera.

A já dodám, že nejvýše položenou třešní v Krkonoších, je strom v tisíci metrech nad mořem v Modrém Dole nad Pecí pod Sněžkou. Je to hodně starý strom, ale vedle něj už je také vysazen nový, stejné odrůdy.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související