Ivanka Devátá píše svou 16. knihu, jako vždy rukou do linkovaného sešitu

12. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Léto s Humoriádou - Ivanka Devátá

Navštívil jsem Ivanku v době těch největších veder v jejím třináctém bytě. Za život se stěhovala mnohokrát. V tomto zažila i 6 let krušných chvil. Soused o patro výš ji v noci deptal rámusem, posouváním nábytku a křikem. To ji dokonce vyhnalo na noc do kuchyně, kde spala na zemi na karimatce. „A plakala jsem, kéž už bych byla mrtvá“, vzpomíná. Trable ustála a je zase silnější.

Své knihy píše rukou

Známe ji nejen jako herečku, ale i úspěšnou spisovatelku. Jako čtenářka miluje Charlese Dickense, když líčí temné poměry. Je to tak černé, až se člověk bojí. Ráda od něj čte i Pickwickovce (dnes známější pod titulem Kronika Pickwickova klubu) nebo Nadějné vyhlídky, tedy drama s kriminální zápletkou.

Má ráda i Kuličku od G. de Maupassanta a další. Schovává si z nostalgie i sbírku Jiřího Wolkera, kterou má po mamince. Svou knihovnu má hned vedle historického psacího stolu, který si přivezla z bytu v Mostecké ulici. Na něm stojí starý psací stroj po mamince z 50. let minulého století. Psát na něm umí, ale raději píše své knihy v ruce.

Nová knížka na obzoru

Známou herečku jsem zastihnul, když přepisovala svou novou knihu „Džungle v kuchyni“ do počítače. S tím ji pomáhá vydavatelka Romana Přidalová. Ivanka diktuje, co napsala v ruce, Romana píše do notebooku. Takové přepisování trvá dva až tři týdny. Stává se, že mnohdy po sobě Ivanka ani slova nepřečte a luští, co napsala. Na stole má při ruce i slovník synonym, ne že by je neznala, ale když občas hledá náhradu nebo se snaží rozluštit, co původně napsala, tak se hodí.

Každou svou knihu píše do linkovaného sešitu s kroužkovou vazbou. Popisuje každý list jen z jedné strany, na tu druhou si dělá poznámky a prostor na změny. Jedna knížka vyjde na jeden a půl sešitu. Sešity vydaných knih si neschovává. Její nová kniha vyjde před vánocemi a tradičně jí obálku maluje Iva Hüttnerová. „Až se to bude prodávat, tak lidi budou chodit v beranicích a my budeme vzpomínat, jak tady z nás lilo. To když tady nejste, tak jsme svléknuté, div ne v plavkách a v tričku bez podprsenky, abychom to přežili.“

Rozhlas ji baví

Ve studiu Humoriády v Českém rozhlase je hrozně ráda: „Protože se sama pobavím těmi historkami, i když mám neustále výčitky svědomí, že tam nepřináším dosti vtipu a humoru." Lidé ji ovšem neustále ujišťují, že to není pravda, sklání ji poklona a těší se na její hostování v pořadu. Ivanka má totiž humor v sobě i po všech těch životních peripetiích. Přemýšlí, že by začala posluchačům vyprávět nějaké pikantní historky, aby dostála své role známé komičky. Je to skvělá, veselá a silná ženská.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...