Ivan Pinkava, světově uznávaný fotograf s náchodskými kořeny, poprvé vystavuje ve svém rodném městě

4. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Galeristka Ilona Novotná a fotograf Ivan Pinkava

Fotograf Ivan Pinkava brzy oslaví šedesáté narozeniny, ve svém rodném Náchodě však nikdy nevystavoval. Podle galeristky Ilony Novotné je jeho první výstava v náchodské Galerii Nola pro město významnou událostí.

Na slavnostní vernisáži za přítomnosti autora výstavu nazvanou Dogma fotografie uvedla kurátorka Judita Kožíšková.

Čtěte také

Náchodská výstava světoznámého fotografa Ivana Pinkavy s názvem Dogma fotografie představuje průřez jeho tvorbou posledních deseti let.

Všechny autorovy práce vznikají v ateliéru, vyznačují se precizním technickým zpracováním a svým pojetím se blíží malbě. V Galerii Nola v Náchodě máte mimořádnou příležitost některé z nich vidět do 25. září.

Odvážný projekt - Galerie Nola Náchod

Galerie Nola vznikla v Náchodě v roce 2013 s cílem do města přivést výrazné talentované a známé umělce jak tuzemské, tak i zahraniční. Snaží se být místem, kde se mohou scházet jak zájemci a milovníci výtvarného umění, tak posluchači hudby komorních koncertů.

Romana Pacáková a Ivan Pinkava

V Galerii Nola v Náchodě už vystavovaly takové umělecké osobnosti, jako jsou současní uznávaní malíři Lubomír Typl, Igor Grimmich nebo slovenský výtvarník a designér Ašot Haas.

Ivan Pinkava - fotograf dogmatik
Díly náchodského rodáka Ivana Pinkava (*1961) disponuje řada významných českých i zahraničních uměleckých sbírek. Ivan Pinkava od patnácti let žije v Praze, kam se vydal studovat Střední průmyslovou školu grafickou a následně fotografii na FAMU. Dětství strávil na severu Čech ve Šluknovském výběžku. Formovala ho tamní magická krajina a všudypřítomný zmar v podobě opuštěných stavení po odsunutých Němcích, zborcených kostelů a hřbitovů. Snad proto z jeho děl neustále promlouvá téma zanikání a vědomí konečnosti lidského bytí, nadčasovost a monumentalita.

autoři: Romana Pacáková , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.