I zvířecí říše má svého „bose“. Píše se sice s jedním „s“, ale naši pozornost si určitě zaslouží

4. květen 2019 09:51
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zebu v Dětském zoo v Safari Parku Dvůr Králové

Teď si na chvíli představte, že i zvířecí říše má svého „bose“. A najdete ho mezi domácím indickým a africkým skotem. Píše se sice s jedním „s“, ale naši pozornost si určitě zaslouží. Patří do skupiny zakrslých afrických zvířat, o která se mimo jiné v Safari Dvůr Králové stará Domika Stempa. 

Jak se v Dětské zoo přesvědčila reportérka Dana Voňková, býk Brůtus a kravky Hilda, Hnědka i Melta se u Dominky mají jako v bavlnce.

Ozývají se oslíci, kůzlata, berani i plameňáci. Zveme vás do ohrad za zvířaty, kam mohou i děti

Dětská zoo Safari Parku Dvůr Králové

Pojďte se s námi podívat do Safari Parku Dvůr Králové, kde se rodí letošní jarní mláďata. A kde se dětem poštěstí podrbat malého Froda, nebo podat z ruky krmení beránkům. Jen na býka skotu zebu, který dostal jméno Brutus, je třeba se dívat s odstupem, má totiž dlouhé rohy.

Zebu, o která se Dominika v Safari Parku Dvůr Králové stará, je název pro skupinu asijských a afrických plemen skotu, která se vyznačují nápadným hrbem na hřbetě. Tento druh domácích zvířat pochází z Indie a známe je také pod názvem Bos inducus.

Slovo zebu pochází z tibetštiny a znamená „hrbatý". Hrb zebu tvoří svalovina a tuková tkáň, obojí slouží k podobnému účelu jako hrb velbloudů. Zebu jsou zvířata polopouštních a stepních oblastí a tukové zásoby jsou důležité pro jejich přežití v období sucha,kdy mají málo potravy.

Plemena zebu se vyskytují v zemích severní a střední Afriky a především v Indii. V 19. století se rozšířili i do Jižní Ameriky, kde se výborně osvědčili.

Zebu v Dětském zoo v Safari Parku Dvůr Králové

Dávají mléko, jsou to i dobří soumaři a mimo Indii se chovají také pro maso a kvalitní kůži. Indové zebu nezabíjejí, v hinduismu jsou uctíváni jako posvátná zvířata.

V ZOO patří mezi oblíbená zvířata překvapivě i kozy, ovce a oslíci!

V ZOO patří mezi oblíbená zvířata překvapivě i ovce

Zatím tato zvířata vycházejí do ohrad královédvorské ZOO jen na část dne, ale brzy budou k vidění od rána do večera. Dovedou vás k nim ukazatele s nápisem "Dětská ZOO".

Indové naproti tomu využívají jejich trus, který slouží k topení, a moč, která je dodnes využívána v tradiční medicíně i k přípravě žlutého barviva.

Největším plemenem zebu je brahmanský skot, který dosahuje výšky 170 cm a hmotnosti 800 kg. Nejmenší, který potkáte v královédvorském safari parku, je zebu zakrslý, vážící do 200 kg.

Všichni zebu mají zpravidla bílé nebo světle šedé zbarvení a také dlouhé, odstávající uši, které slouží k termoregulaci.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související