I mužům učarovaly šité gobelíny. Na cyklus Starý zákon potřeboval Jaroslav Jošt víc než 900 000 stehů

19. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům

Gobelíny takřka přeplňují byt Jaroslava Jošta. Přesto se sám cítí v prostorách plných rozmanitých věcí, obrazů a vkusných drobností velice dobře. Všechno mu totiž dodává příjemné rozjímání a nápady pro další tvorbu. Pouze stropy zůstaly v kontrastu se zbylým prostorem prázdné. „Ale i na ty časem dojde," vždy s úsměvem, ale ve vší vážnosti, přesvědčuje autor své okolí.

Jaroslav Jošt z Náchoda se jako malý zaměřil na kresbu a malování vůbec, stal se grafikem. A měl rád hrady a zámky, kde se mu zalíbily právě gobelíny.

Začal vlastně na koleně, nejdřív jen tak pro radost těch nejbližších, kterým je dával. O dvě desítky let později se pak už zaměřil na větší formáty, které obnášejí několik tisíc stehů.

Vyučil se tiskařem a později absolvoval střední grafickou školu. Byl aktivním členem náchodského loutkového souboru Dětem pro radost, kde nejen hrál, ale hlavně navrhoval loutky a divadelní loutkové scény. Jeho loutkám i scénám se podvědomě a později již s vědomým záměrem dařilo vstupovat nejen do života dětí, ale i do života dospělých naprosto nenásilně, celistvě a hravě. Již v té době se u něj projevila přímo posedlost po uměleckém stylu, který nebyl příliš uznáván - po SECESI.

Je to směr, který člověka tohoto zaměření uklidňuje, dodává mu naprostý klid v duši i mysli, přitom ponechává tvůrčí svobodu. Nejen v desítkách barev a neuvěřitelných křivkách a tvarech, rovněž v živých variacích lidí, květin, fantazie i neživých předmětech. Proto sám autor užívá ve svých dílech ostřejší barevné kontrasty, výraz energie. Informace o uměleckých stylech získal při pozdějším studiu Lidové konzervatoře při loutkovém divadle Drak v Hradci Králové.

Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům

S neobyčejně pracnou technikou vyšívaných gobelínů poprvé začal v roce 1976. Jenom pro ilustraci pracnosti: k vytvoření cyklu Starý zákon bylo třeba více než devět set tisíc stehů. Právě pro neskutečnou pracnost se od vyšívaných v minulosti přešlo ke gobelínům tkaným a nedávno k netkaným, kterým dnes říkáme Art protis.

Po roce 1976 vytvářel menší formáty měsíčních znamení a květinové motivy. Intenzivně se vyšívanými gobelíny začal Jaroslav Jošt věnovat po roce 1997. Jako první vznikl cyklus Živly. Jsou to jeho něžné a hravé vize pojmů jako je voda, vítr nebo déšť, které nás ostatní, většinou maximálně donutí přemýšlet zda si vzít galoše nebo deštník. Měli bychom se snažit, aby i živly v nás byly tak hladivé, klidné a pohodové, jako Živly Jaroslava Jošta.

Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům

Člověk nemusí být výrazně nábožensky založený, ani nemusel číst bibli, aby mu učarovaly gobelíny z cyklu Starý Zákon, z nichž energie přímo čiší. Inspiraci v pohádkách našel autor při tvorbě cyklu Dvanáct měsíců, kde se během roku chlapec mění v muže a starce, všechny gobelíny této série zároveň provází šípkový keř.

Jaroslav Jošt vám vysvětlí, jak tenhle náročný výtvor vzniká. Předlohu má, ale úplně závazně se jí prý držet nemusí, spíš spoléhá na svou intuici nebo fantazii.

Tkalcovství je jedno z nejstarších řemesel, které provází lidstvo od počátku civilizace

Nejprve sloužilo k produkci ošacení jako součásti základních potřeb k přežití, později se mohlo stát prostředkem výroby pro radost, zkrášlení či potěšení. Původní tkalcovství bylo nahrazeno ručním vázáním, šitím, uzlíčkováním tkanin, které dalo vzniknout mimo jiné nástěnným gobelínům. Neobvyklá technika a originálnost učarovaly Jaroslavu Joštovi natolik, že začal vytvářet vlastní gobelíny vlastním stylem.

Klasický tkaný gobelín je olemován bordurou, ve které se často vyskytují opakující se motivy, které doplňují celkový výraz gobelínu. Tuto techniku začal Jaroslav Jošt používat v cyklu Starý zákon. Například na gobelínu "Adam a Eva" můžeme v borduře vidět motiv spermie a vajíčka, což také symbolizuje počátek života.

Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům

Práce na gobelínu začíná upevněním kanavy (náhrady za klasickou osnovu) do provizorního pracovního rámu. Na kanavu se poté přenese návrh z předem připravené kresby. Materiál na šití je možné volit dle vlastního uvážení, fantazie nebo citu: tenké provázky, lýko, příze na pletení, umělá příze a další.

Nekonečné vpichování jehlou odspoda nahoru a svrchu zase na spodek může začít

V pátek 19. května 2017 dopoledne připravil pro své posluchače Český rozhlas Hradec Králové od 10:00 další přímý přenos z radiokavárny v Havlíčkově ulici. Tentokrát byl hostem výtvarník a mistr šitých gobelínů Jaroslav Jošt, který o pracné technice šitých gobelínů umí nejen povídat, ale dokonce ji i předvedl. A pokud přijdete do naší radiokavárny, můžete vidět i díla tohoto autora na naší jedinečné výstavě.

Jaroslav Jošt z Náchoda se věnuje gobelínům
autor: KLO
Spustit audio